Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir

Sıcakların artması ve yaz tatilin başlamasıyla sahillerde güneşin keyfini çıkaranların en büyük derdi güneşlendikten sonra oluşan güneş yanıkları. Güneş yanığı evde nasıl tedavi edilir ve acıyı nasıl hafifletiriz?

Güneş yanıklarına hangi yöntemler iyi gelir?

Güneşlenmenin ardından oluşan güneş yanıklarını evde tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:


Salatalık: Her eve bulunabilecek bir sebze, salatalık kabukları ile birlikte rendelenir ve suyu sıkılır. Elde edilen salatalık suyunu güneş yanığı olan bölgeye sürülür. Sürülen salatalık suyu cildinizi tazeleyecek ve yanmadan dolayı oluşan yanmaya ve ağrıya kesin çözüm
olacaktır.


Zeytinyağı:oluşan güneş yanıklarında zeytinyağı tedavisi çok iyi gelmekte. Zeytinyağı yanıklarda başlı başına mucize bir yöntemdir.
Güneş yanığı, yanıklar ve ciltte yanmadan dolayı meydana gelen gerginlikleri ortadan kaldırarak cilt de yumuşaklık ve canlılık hissi vermekte.


Yoğurt: Klasik yöntem olarak bildiğimiz yoğurt ile yanık tedavisine hem yanma hissini azaltmakta hemde acıyı dindirmekte. Güneş yanığı oluşan bölgelere buzdolabından aldığınız yoğurdu günde 3-4 kez sürdüğünüzde hem acıyı hemde ağrıyı azaltacaktır.


Aloe Vera: Aloe Vera bitkisinin en büyük özeliği hücre yenilemesidir. Aloe Vera bitkisi güneş yanıklarında da oldukça iyi bir tedavi şeklidir. Aloe Vera suyundan veya jelinden yanık bölgeye sürüldüğünde, ağrı ve acı hissini ortadan kaldırarak cildi nemlendirerek
rahatlamasına yardımcı olur.


Elma Sirkesi:Elma sirkesini güneş yanıkları oluşan bölgelere sürülür, ağrı ve acıyı dindirir ve yanan bölgeyi nemlendirerek rahatlatır.


Siyah Çay:Güneş yanığında etkili bir yöntemdir.Güneşlenmeden dolayı oluşan yanıklar ile beraberinde oluşan acı ve ağrıyı rahatlatmak için, yanık bölgeye küçük poşetler veya açık şeklinde yerleştirilir.Siyah çay yanma hissini ortadan kaldıracaktır ve rahatlatacaktır.

Güneş yanığı tedavileri sonrası oluşan kaşıntılar nasıl giderilir?

Güneş yanığı tedavilerini gerçekleştirdikten sonra iyileşme evresinde cilt kendini atarken kaşıntı gelişmeye başlayacaktır. Yanık esnasında yaşanan ağrılar kaşıntıya dönüşecektir. Kaşıntıyı gidermek için antihistaminik denilen ağız yoluyla ilaç kullanabilirsiniz.


Kaşınma evresini engellemek önemli, çünkü kaşınma esnasında tırnaklarla tahriş olma olasılığı çok büyük ve ellerde olan mikrop direk tahriş yoluyla cilde enfeksiyon oluşmasına neden olur.


İlaç harici Kortizonlu bir kremi nemlendirici bir krem ile karıştırarak elde ettiğiniz karışımı günde bir veya iki kez sürerseniz kaşıntınız baskılanır ve rahatlatır sizi. Bu uygulamalar ile cildinizde enfeksiyon olma olasılığını kaldırmış olursunuz. Nemlendirici kullanarak cildinizin kurmasını önlemelisiniz.


Bol bol su tüketmelisiniz kuruyan cilt kaşıntıyı tetikler.Derinin kuruması kaşıntının artmasına neden olacaktır. Su ve nemlendirici güneş yanığından oluşan kaşıntılardan erken kurtulmak için faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here