Hangi diş implantları tercih edilmelidir? Güvenilir Markalar

Güncel ve en etkili ağız sağlığı tedavi yöntemlerinden birisi olan implant diş uygulaması, hem ülkemizde hem de Dünya’da oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Bu sebepten uygulama için üretim yapan firmalar arasında, bazı konularda rekabet oluşmaktadır.
Diş hekimliği ve ağız sağlığı ana bilim dalları arasında, konu ile ilgilenen birimlerin bildiği implant markaları sayısı 600 civarındadır.

İmplant İşlemleri Güvenli midir?
İmplant İşlemleri Güvenli midir?

Bu markaların 100’e yakın farklı üretim tekniği ve malzemesi kullanıldığı bilinmektedir. Sektördeki üreticilerin artması hastaların ekonomik olarak avantaj sağlaması anlamına gelmektedir. Unutulmaması gereken bir husus da implantın markası değil, doktorun başarısı ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır. Farklı markalar olduğu gibi tüm implant vidalarının da uzman doktor rehberliğinde seçilen ince-kalın, uzun-kısa olarak çeşitli boyutları bulunmaktadır.

Hekimin başarısı için doğru implantın seçimi önemlidir. Doğru implant seçilip doğru şekilde uygulandıktan sonra artık geriye implantın çene kemiğine kaynaması gerekir. Bu durum başarılı şekilde oluştuktan sonra markanın tek etkisi, uygulamayı yapan hekime tam olarak ihtiyacı olan implantın teminidir.

Ülkemizde implant üretimi ve diğer malzemelerin üretimi yapılabilecek yapıda altyapısı olsa da halen ithal ürünler tercih edilmektedir. İthalat sebebiyle implant markaları ve fiyatları farklılıklar göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsrail gibi ülkeler üretim ve ihracatta lider konumdadır. Tamamen 0 yerli kaynaklar ile üretim yapmak için, gerekli devlet desteği ile “Türk Malı” implant üretimine geçildiğinde, fiyatların bugünkünden çok daha ekonomik olacağı kesindir. İthal ürünler sebebiyle, sosyal güvenlik uygulamalarından yararlanamayan hastaların da derdine çare yerli üretim olacaktır.

Dünya’daki diş implant markaları genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilk grupta olanlar, ar-ge gibi gelişmiş bütçeleriyle daha iyiyi, daha ekonomik olarak üretmeyi hedefleyen firmalardır. Diğer grupta olanlarda, halen eski teknikler ve kesin satışlar ile ilgilenen kaliteli ve markalı firmalardır. Aslında iki gruptakiler de aynı amaç için çalışıyor olsa da, ülkemizdeki implant tedavisi sistemine doğrudan bir etkileri olmamaktadır. Bunun sebebi implant için alınan malzemelerin halen ithal olmasıdır. Uzman hekimlerin ve özel sağlık kuruluşlarının en fazla tercih ettiği markalar arasında,Humantech,Nobel,Bego, Straumann, Biotech (CMI), 3i Dental gibi Dünya’da tanınmış firmalara ait kaliteleri onaylı malzemeleri ile bu markalar gelmektedir.

İmplant İşlemleri Güvenli midir?

Gerekli tüm tetkikler ve incelemeler yapıldıktan sonra lokal anestezi ile implant uygulamaları güvenli olarak gerçekleştirilebilmektedir.
Ancak diş hekimliğinde herhangi başka bir tedavi yönteminde görülebilecek komplikasyonlar implant tedavilerinde de gerçekleşebilir. Örnek verecek olursak aşırı derecede çürük hata dişin pulpa dediğimiz sinir dokusan kadar ilerlemiş bir diş olduğunu varsayalım. Bu diş için radyografik değerlendirmeden sonra anestezi yapılır ve çürük temizlenir kanal tedavisine başlanılmaktadır. Ancak kanal tedavisi sırasın kullanılan ince uçlu kanal eğeleri kök içinde kırılabilmekte ve bu durum mevcut dişin çekimine neden olabilmektedir. Tıpkı bunun gibi bazı komplikasyonlar implant tedavisinde de gelişebilmesidir.

İmplant İşlemlerinde Anotomik Yapılar?

İmplant işlemlerinde anatomik yapılar cerrah tarafından çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu anatomik oluşumlardan en önemlisi üst çene için sinüs boşlukları alt çene için ise mandibular kanal ve mental foramen dediğimiz damar-sinir paketinin geçtiği alanlarından oluşur. Eğer üst ve alt çenedeki bu anatomik oluşumlar dikkatli incelenmez ve implant boyları dikkatli hesaplanmama durumunda, üst çenede sinüs boşluğu perfore olabilir yani delinebilmektedir. Bu durum ise hastalar üzerinde kronik sinüzite kadar varabilecek olaylar silsilesini başlatabilmekte ve tabi farkında olup hekim bu perforasyonu düzeltirse mevcut problemin önüne geçilebilmesi mümkündür.

Alt çenede Kalıcı uyuşukluk

Alt çenede ise mandibular kanalın perforasyonu ise hastanın dudak ve yanak bölgesinde geçici bazı durumlarda ise kalıcı uyuşukluğa sebep olur. Çünkü damar ve sinir paketindeki bu travma sonucu sinir hücreleri zedelenir ve zedelenen sinir hücrelerinin rejenerasyon dediğimiz yenilenmesi durumu oldukça zor ve uzun bir süreçten geçmektedir. Eğer implant, damar ve sinir paketini geçtiği bölgeye konulmuş ise derhal sökülmesi gereklidir. Eğer cerrahi sırasında perforasyon olması durumunda ise hastaya işlem sonrası birkaç ay kullanmak üzere B vitamini kompleksi önerilmesi gereklidir.

Sahte implant dişler hakkında önemli açıklamalarda bulunurken, aynı zamanda sahte implant nasıl anlaşılır sorusuna da yanıt vermeye çalışacağız. Sahte implantları anlamanın yolları bakın neler.

Kayıp dişlerin tedavisinde yapay kök olarak kullanılan son dönemlerin en gelişmiş teknolojik ürünlerinden biridir, implant dişler. Maliyetleri çok yüksek olan implantların da ne yazık ki sahtesi üretiliyor vebu sahta implantlar hastalara uygulanabiliyor. Sahte implantlar ağız ve diş sağlığını ciddi oranda çok kötü etkiliyor.

Ağza sahte implant takıldığı nasıl anlaşılır?

Sahte ve Kalitesiz şekilde üretilen diş implantların zararı oldukça büyüktür. Bunların başında ise kalıcı diş ve kemik sorunları yer alıyor. Diş hekimliği alanında etkili ve son derece önemli bir uygulama olan diş implantları işleminde, tercih edilen implantların (vida) sahte oluşu, ağız içine yerleştirildiği zaman kemiklerle uyuşmamasına, kaynaşmaması ve akabinde sorun yaratmasına yol açıyor.

Orijinal diş implantları ham maddesi titanyumdan yapılmaktadır. Ancak sahte diş implantları için paslanmaz çelik kullanılıyor. Bu da vücudun kabul ettiği bir madde değildir. Paslanmaz çelikten yapılan implantlar kemikler ile uyum sağlamaz, ağız enfeksiyonuna neden olur .

Hangi diş implantları tercih edilmelidir?

İmplant diş merkezi olarak ve tecrübelerimize dayanarak , Ulusal bilgi bankasında kayıtlı, piyasada bilinen patentli diş implantların tercih edilmesine dikkat edilmesini öneriyoruz. İmplant yaptırmak için yalnızca fiyat bazında değerlendirme yapmayıp implant cerrahi işlemi yapacak olan cerrahın tecrübesine ve kalite ön planda tutulmalıdır. Uluslararası standartlarda uygunluğunu gösteren belgelere sahip, garanti veren implant vidalar tercih edilmelidir. Ömür boyu garanti belgesi olmalıdır. İmplant markası öğrenilip mutlaka bir piyasa araştırması yapılması gerekir. İmplantın üzerine yerleştirilecek ara parçaların (abutment) her çeşidinin bulunması gerekiyor. Çoğu implant markalarında yeterli derecede ara parçalar abutmentler bulunmamaktadır. Uygulama yapılacak yerler iyi derecede sterilizasyon bakımdan tam teşekküllü merkezler olmalıdır.

İmplant diş tedavisi uzmanlık isteyen bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlemi yapacak olan diş doktoru teorik ve pratik olarak tam teşekküllü olmalıdır. Aksi taktirde implant tedavisini yaparken sadece bir örnek vermek gerekirse yanlış bir hareketle yüzde felçliğe sebep olabilir.

1 YORUM

  1. Hocam iyi calışmalar ben 35 yaşında erkek bir hastayım. Alt çenemde sadece ön kısımda 8 kesıcı dişim var sol ve sag arkalarda yok. Üst dagımda ise sol arka ve kopek dişlerime kadar olan ksımda var iki kopek dişim arasındaki ön dişlerim ve yanındaki yardımcı kesiciler yok.Sag üst damagımda ise hiç dişim yok ve ben implant tedavisi ile koprülü yani iki implanta dört diş birlikte cakılan tarzda yaptırmak istiyorum yada diğer istegim ise olan butun dişlerim hocam cok kötü durumdalar olan bu ana dişlerimin de çekilip alt ve üst olmak üzere çene implant yaptırmak istiyorum bu konuda sizlerden yardım alabılırsem yönlendirme acısından size muayneye gelmeyi isterim müsait oldugunuz randevunuzun olmadıgı bir ğün ve saat bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkurler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here