Hızlı Bir Şekilde Kilo Kaybının Nedenleri

Sağlıklı ve zindelik herkesin arzu ettiği bir yaşam tarzıdır, bunu da doğru beslenerek, spor ve egzersiz yaparak gerçekleştirebiliriz. Kontrollü bir şekilde egzersiz yapmak ya da sağlıklı bir diyeti takip ederek kilo vermek normaldir ama bunları yapmadan hızlı bir şekilde kilo vermek endişelenmesi gereken bir durumu göstermekte.

Kısa süre içinde meydan gelen ani kilo kaybının altında yatan bir sağlık sorununu göstergesidir ve mutlaka bir doktora görünmeli.

OLUŞAN ANİ KİLO KAYBINI NASIL ANLARIZ?

Ulusal Sağlık enstitülerince yapılan bir araştırmada 6-12 ay ya da daha kısa süre içinde normal vücut ağırlığının %10’undan daha fazla kilo kaybı yaşanırsa ve bu durumu açıklayacak bir nedeni yok ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

İstem dışı hızlı ve ani bir şekilde meydana gelen aşırı kilo kaybının sebepleri arasında ciddi sağlık problemi yer alabilmektedir. Bunun aksine normal şartlarda aşırı kilolu olup beslenmesine dikkat ederek buna ek olarak spor yapan bir kişinin yavaş bir şekilde kilo vermesi normaldir. Fakat diyet yapmamanıza rağmen hızlı bir şekilde kilo kaybına uğruyorsanız ve ani kilo kayıplarının neden kaynaklandığını öğrenmeniz için doktora mutlaka görünmenizde fayda olacaktır.

HANGİ HASTALIKLAR ANİ KİLO KAYBINA NEDEN OLUR?

ADDİSON HASTALIĞI Nedir?

– Kronik adrenal yetmezliği olarak da bilinen bu hastalık, Aldosteron ve kortizol gibi böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan hormonların yetersiz miktarlarda üretilmesiyle böyle bir bozukluk oluşur. Bu hastalık kesinlikle ihmale gelmez çünkü ihmal edilirse yaşamı tehdit edici bir hal alabilir. İstem dışı yaşanan ani kilo kaybı ADDİSON hastalığı’nın belirtilerinin biri olmaktadır.

KANSER

– Kanserli hastalarda görülen ani kilo kaybındaki en büyük etken ise Tümör deki kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücudun daha hızlı kalori yakması sebep olur.Kanser’de ani kilo kaybına neden olmakta. Kanser tedavisi gören bir çok hastalarda açıklanamayan ani kilo kayıbları görülmekte.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

– Hızlı bir şekilde kilo verilmesine sebep olan sindirim sorununda ince bağırsağın yüzeyi GLUTENE karşı oluşan bir tepkime nedeniyle hasar alır.Gördüğü hasar nedeniyle bazı besinlerin emiliminde yetersizlik ile karakterizedir. Belirtilerinde ise kilo kaybı ve karaciğer, beyin, periferik sinir sistemini ve böbrekleri etkileyen diğer komplikasyonlar besinlerin emilimindeki sorun nedeniyle gerçekleşir.

KRONİK İSHAL

– Bağırsakları bozak türde alınan yanlış bir gıda tüketimiyle virüsün yol açtığı GASTROENTERİT olarak adlandırılan VİRAL ENFEKSİYON ishale sebep olur. Herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır. Böyle bir durumda hasta olan kişi antibiyotiklerle tedavi edilebilir fakat 4 haftadan daha uzun süre bu sorunu yaşayan insanların KRONİK İSHAL oldukları teşhisi konulur. Yaşanan 4 haftadan uzun süren KRONİK bir ishal’de kilo kaybı da kaçınılmaz olur.

CROHN HASTALIĞI

Sindirim sisteminin yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanması nedeniyle sindirim sisteminin farklı alanlarını etkileyen nadir görülen bir hastalıktır.Şikayetleri arasında; Karın ağrısı, şiddetli ishal ve bazı durumlarda ise yetersiz emilime yol açmakta. CROHN HASTALIĞI zamanında teşhis ve tedavi edilmezse hastanın hayatını tehdit edici yapabilir. CROHN hastalığını bir özelliği ise acı verici ve zayıflatıcı bir hastalık oluşudur.

DEMANS

Demans bir hastalık değildir bazı hastalıkların ortak semptomudur. Misal: Alzheimer, Parkison, Huntington hastalığı gibi…
Hastalıkların belirtilerinde ise beyin fonksiyonlarının azalmasıyla hafıza kaybı görülmekte, konuşma bozuklukları ve kafa karışıklığına sebep olmakta. Hastalığın seyrine göre hasta yemek yemeyi unuttuğun da kilo kaybına neden olabilir, fakat böyle durum nadir rastlanmakta.

DEPRESYON

– Kişilerde oluşan ilgi kaybı hissi, sürekli üzüntülü hal ve karakterize ruhsal durum depresyon olarak tanımlanmakta. Yaşan Depresyonun bir çok semptomu arasında ise en sık rastlanan iştahsızlıktır bu nedenle kilo kaybı oluşmakta fakat bazı hastalarda ise tam tersi durum oluşmakta, iştah artışı gibi.

DİYABET

– Diyabet hastalığı ise yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterize edilen bir hastalıktır. Diyabet hastalarında en sık görülen şikayetler ise aşırı susama ve sebebi bilinmeyen kilo kaybıdır.

Diyabet hastalığında fazla şeker böbrekler tarafında emilememekte ve bu fazlalık idrara geçmekte. İdrara geçen şeker hastanın kendisini susuz hissetmesine ve bunu su, soda ve kahve gibi içecekleri tüketerek geçirmeye çalışmakta.

Diyabet hastasının susuzluğunu gidermek için yaptığı işlemler tekrar şeker seviyesinin artmasına neden olur ve bu şekilde döngü olarak devam eder ve bu döngü sebebiyle diyabet hastaları kilo kaybına uğramakta.

YEME BOZUKLUKLARI

– Hastada takıntı haline gelmiştir ne kadar yediğini ve kaç kilo olduğu. Bu hastalık ANOREXİA NERVOSA olarak bilinen yeme bozukluğudur.Yeme bozukluğu ile ortaya çıkan bir rahatsızlık ise BULİMİA NERVOSA dir bu hastalıkta hasta yediklerini kusar ve LAKSATİF ve DİÜRETİK alarak ve aşırı miktarda egzersiz yaparak kendilerini kısıtlarlar.

(LAKSATİF ve DİÜRETİK–Laksatif etkili ilaçlar kabızlık gidermek için alınır. Diüretik ise vücuttan su atılımını hızlandırmak için alınır). Genç kızlarda en sık görülen yeme bozuklukları yaşamı tehdit edici bir hal almakta, böyle bir durum oluşmadan hemen tedavi altına alınmalı.

HIV/AIDS

– AIDS hastalığı HIV nedeniyle ortaya çıkar ve hayatı tehdit eder. HIV virüsü bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara ve enfeksiyonlar karşı vücudun direncini engeller. HIV virüsüne eşlik eden ve ani kilo kayıplarına sebep olan bir çok hastalık bulunmakta.
Bu hastalıklar ise:

-TÜBERKÜLOZ
-SALMONELLA
-SİTOMEGALOVİRÜS
-KANDİDİYAZİS
-TOKSOPLAZMA
-KANSER VE BÖBREK HASTALIKLARI

HİPERTRİOİD

-Trioid bezi tarafından tiroksin hormonunun aşırı üretmesi HİPERTRİOİD veya aşırı aktif TRİOİD olarak bilinmekte. Belirtileri ise

– ANİ KİLO KAYBI
-HIZLI VE DÜZENSİZ KALP ATIŞI
-TERLEME VE SİNİRLİLİK

Vücutta görülen bu dengesizliğin nedeni ise aşırı trioksin hormon salınımının metabolizmayı hızlandırmasıdır.

PEPTİK ÜLSER

-İnce bağırsak da, yemek borusu ile midenin üst kısmın iç yüzeyi üzerinde gelişen açık yaralara peptik ülser denmekte. Hastalığın ortaya çıkmasının nedeni ise bazı ilaçların uzun süreli tüketilmesi yada bakteriyel enfeksiyonlardan dolayıdır. Peptik ülserin belirtisi ise: Kan kusma, Beklenmedik kilo kaybı, İştahsızlık ve dışkıda koyu renk kan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here