İmplant bir günde yapılabilir mi? tüm detaylarıyla

Bir Günde İmplant Ekimi Yapılabilir mi?

implant bir günde ; evet bir günde implant diş yapmak mümkündür ama herkes için geçerli değil tabi ki. Bu uygulamanın yapılması için kişinin kemik kalitesi çok önemlidir. Hekiminiz kemik kalitesine bakacak ona göre karar verecektir. Kemik kalitesinin yanında ağız içininde bu uygulamaya uygun olması şarttır.

İmplant bir günde yapılabilir mi
İmplant bir günde yapılabilir mi

Yapılan ilk muayenede  ağız içinde bir iltihaplanma var mı ona bakılır. Eğer ağız içi sağlık durumunuz iyi ve kemik kalitenizde yüksekse bir günde bu tedaviyi yaptırıp evinize dönebilirsiniz. Ama ağız içinde iltihap varsa ve kemikleriniz yeteri kadar güçlü değilse doktorunuz öncelikle bu sorunları çözecektir ve  ondan sonra implant uygulamasına geçecektir. Bu nedenle ilk muayene ve orada yapılan saptamalar çok önemlidir.

Hangi Dişlere İmplant Yapılabilmekte?

İmplant hangi dişlere yapılır; Alt çene ve üst çene olmak üzere implant tüm diş eksiklerinde yapılabilir. Hatta dişsiz bölgenin uzun olduğu durumlarda sabit köprü, gövdenin uzun olması  nedeniyle sorun yaşatabilir. Dişsiz bölgeye yapılacak bir yada bir kaç tane implant köprünün desteği ile dayanıklılık artırılır ve doğal dişlere yakın dişler elde edilir. Alt çenede  tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda geleneksel  damak olarak bilinen protezler hastaya bir çok sorun yaşatabilirler.

Alt çeneye, ön bölgeye yerleştirilen en az 2 tercihen 4 yada daha fazla implant hastayı oldukça rahat ettirecek hemde doğal bir görünüm verecektir. Kemik gelişimi gerçekleşmiş herkese  ve ağızda eksik olan her dişe bu uygulama rahatlıkla yapılabilir.

İmplant dişin Ömrü Ne Kadar?

İmplant garanti süresi ; Gerek diş cerrahisinde gerekse diğer cerrahi yöntemlerinde garanti diye bir şey söz konusu olamaz.  İmplantta bir cerrahi operasyondur  ve  diğer cerrahi operasyonlarda garanti verilemiyorsa implant cerrahisinde de vermek mümkün değildir. Herhangi bir organ rahatsızlığınızda bıçak altına yattığınızda riskler mevcut ise  diş cerrahisinin  içinde yer alan diş implant  uygulamasında da riskler olabilir. Bu nedenle doktor seçimi önemli bir rol oynamaktadır.

İşinde uzmanlaşmış ve ün yapmış bir hekim ile çalışılmalı. Kullanılan malzemenin kalitesine önem verilmeli. İşlem sonunda takip randevuları ihmal edilmemeli implantın doku ile uyum sağlayıp sağlanmadığı gözlenmelidir. İşlem sonunda ağız içi hijyene önem verilir ve temiz tutulursa  implant  %100 ömürlük olmasa da 30 yıl dayandığı görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here