İmplant Diş Ameliyatı

İmplant diş ameliyatı lokal anestezi altında yapılan ve ortalama tek bir implant diş için 20 -30 dakika süren bir işlemdir. İmplant diş ameliyatı öncesi, diş hekimi tarafından detaylı bir diş ve çene kemiği muayenesi yapılarak dişlerin ve çenenin fizyolojik durumu değerlendirilir. Bu değerlendirme sırasında mutlaka çene ve dişlerin röntgeni çekilerek, izlenecek yol haritasının detayları da belirlenir.

implant diş ameliyatı
implant diş ameliyatı

İmplant Diş Ameliyatı Aşamaları

Detaylı muayene sonrası diş hekimi, hastası ile konuşarak implant diş ameliyatı hakkında bilgi verir ve nasıl yapılacağını anlatır. Bu muayene sonrası konuşma ve karar verme sürecinde hastanın aklına takılan bütün soruları sorması ve yapılacak olan implant diş ameliyatı konusunda gerekli bütün bilgileri almalıdır. Yani implant dişlerin hangi marka olacağından, implant dişlerin bakımının nasıl yapılacağına kadar bütün her şeyi sorarak öğrenmesi, ameliyatın seyri açısından çok önemlidir. Çünkü yapılacak olan operasyon hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan hasta, muhtemelen ameliyat sırasında huzursuz ve rahatsız olacaktır.

Detaylı muayene, doktor ve hasta konuşması, yapılacak olan implant diş ameliyatı yol haritası üzerinde anlaşıldıktan sonra ameliyata başlanır. Hastaya lokal anestezi uygulaması yapılır. İmplant diş uygulaması yapılacak olan kısımlardaki mukoza üzerine kesiler açılır. Açılan kesilerden sonra çene kemiği cerrahi aletler yardımıyla oyularak implant dişin girebileceği kadar genişletilir ve vida açılan bölüme yerleştirilir ve kesinin üzeri kapatılır.

Bu işlem sonrası implantın çene kemiğine tutunması ve yaranın kapanması için bir süre beklenir(1 ay – 3 ay arası). Daha sonra implant diş üzerine protez yerleştirilerek işleme son verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here