İmplant diş modelleri 2018

Disimplant.web.tr sitemizdeki bu yazımızda: İmplant diş modelleri nelerdir?, İmplant hangi maddeden yapılır? İmplant temizliği, İmplant tedavisi sonrası yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenlere değindik.

İmplant diş modelleri
İmplant diş modelleri

İmplant diş modelleri

Oval diş tipi: Bütün dişlerin köşeleri oval, kaninler santrale göre daha kısa ve aynı hizada, santrallerin uçları diğer tiplere göre daha oval olan diş modelidir.

Genç diş tipi: Oval dişteki kadar olmasada tüm ön kesici dişler diğer tiplere göre daha oval, kaninler santrallerle aynı uzunlukta ve sivri olan diş modelleridir.

Gelişkin estetik diş tipi:  Dış köşeleri hafif eğimli, laterallerin dış köşesi hafif eğimli ve santrallerden daha kısa, kaninler santrallere yakın yükseklikte ve uçları oval bir sivriliğe sahip olan diş modelidir.

Doğal diş estetik tipi: Santraller ve kaninler aynı uzunlukta ve laterallerden daha uzun olan diş modeline denir.

İmplant hangi maddeden yapılır?

implant yapay diş kökü titanyum elementinden yapılır. Düşük yoğunluklu yapısından dolayı  hafif olmasına rağmen, fiziksel dayanıklılık bakımından dayanıklılığı yüksektir. Aşınmaya karşıda oldukça dayanıklıdır. Bu özelliklerinden dolayı jet motorlarında, füzelerde ve uzay mekiklerinde kullanılır bu element. Böyle dayanıklı bir madde artık tıp dünyasında da kullanılıyor.  Özellikle vücut dokuları ile temas halinde  olacak bölgelere yerleştirilecek olan protezler titanyum elementinden yapılmaktadır.

Yapay diş kökü yapılırken de özelliklerinden dolayı bu element tercih edilmektedir. Titanyum doku dostu bir elementtir. Çene kemiğine yerleştirildikten sonra bir ay ile üç arasındaki bir süreçte diş etiyle kaynaşır ve uyum sağlar. Herhangi bir alerjik duruma neden olmaz.

İmplant temizliği

Ağzında implant taşıyan kişi mutlaka ağız içi hijyene dikkat etmelidir. Fırçalamanın yanında diş ipi mutlaka kullanılmalı ve implant aralarındaki yemek artıkları temizlenmeli ve bakteri oluşumu engellenmeli. Ağız çalkalama suyu ile sabah akşam ağız çalkalanmalıdır. 6 ay aralıklarla hekim kontrolünden geçilmesi unutulmamalıdır. Eğer sigara kullanıyorsak  kontrolden geçme aralığı 4 aya düşürülmelidir.

Unutulmamalıdır ki implantlara ne kadar iyi bakar ve ağız içi hijyene özen gösterirsek implantın ömrü o kadar uzayacaktır. En iyi bakım önerilerini hekiminiz size önerecektir. Bu önerileri yerine getirmeli herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hekiminize başvurmalısınız. Günlük diş fırçalama alışkanlığı asla ihmal edilmemelidir. Kabuğu sert yiyecekleri tüketirken dikkat edilmeli, dişlerimizle kabuk kırılmamalıdır. Ağız içi hijyen önemlidir.

İmplant tedavisi sonrası Dikkat edilmesi gerekenler

Kanamanız olacaktır tükürmeyin kanın yaranın üstünde pıhtılaşmasına izin verin. Anestezi etkisi geçtikçe ağrı hissedebilirsiniz, doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerle sorunu halledebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımına implant  yaptırmadan bir 15 gün önce ara verilmelidir.

Uygulama yapıldıktan sonrada bir süre bu zararlı maddeler kullanılmamalıdır. Yeme alışkanlığında çok sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketilmemeli ve sıvı gıdalar alınmaya dikkat edilmelidir. Çorba, muhallebi vb gıdalar tüketilmeli.  Çiğneme olayı operasyonun yapıldığı tarafla yapılmamalıdır. Günlük ağız bakımı aksatılmadan yapılmalı, fırçalamanın yanında ağız bakım suyu ve diş ipi kullanılmalıdır. Özellikle bu uygulamayı yaptırdıktan sonraki bir kaç gün çok önemlidir. Doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uygulamak şarttır. Yaşanılan aksilikte doktorunuza başvurun.