İmplant Diş Nedir?

  implant diş nedir

Kısaca, çeşitli nedenlerle çürüyerek, kırılarak vb. çekilen dişlerin fonksiyonlarını ve çene, ağız ve gülüş estetiğini yeniden sağlamak için, çene kemiği içerisine, küçük bir cerrahi müdahale ile yerleştirilen, insan sağlığına zararsız uygun materyallerden üretilmiş suni diş köküdür. Çene kemiği üzerine yerleştirilen bu suni diş kökü ve bu kökün üzerine yerleştirilen protezler, klasik, damaklara, kaplamalara, köprü ve diğer diş protezlerine göre çok daha sağlıklı, kullanışlı, sağlam ve güvenlidir. Ve halen tüm dünyada kabul edilmiş, orijinal dişlerin sağladığı çiğneme fonksiyonlarını en iyi yerine getirebilen protezlerdir.

implant diş nedir
implant diş nedir nasıldır

İmplant diş insan vücuduna %100 uyum sağlayabilen ve genellikle titanyum madeninden üretilen vida şeklinde bir kök ve bu kökün üzerine oturtulan diş protezinden oluşur. Burada esas görevi yapan titanyumdan imal edilmiş olan, vida şeklindeki köktür. Aslında bu vidaların birçok farklı versiyonları vardır fakat en meşhur ve en çok kullanılan tipi vida şeklinde olanıdır.

İmplant diş kökünü yerleştirmek için, hastaya lokal anestezi uygulanır. Daha sonra implant dişin uygulanacağı yere küçük bir kesi açılarak, çeşitli dental cihazlarla çene kemiği üzerinde, titanyum vidanın girebileceği genişlikte bir delik açılır ve vida, açılan yuvaya hassas ve torklu vidalama cihazlarıyla vidalanır. Vidalama işleminden sonra çene kemiği üzerine açılan kesi dikilerek kapatılır ve yaranın iyileşmesi ve vidanın yerine alışması, vücudun da vidayı kabul etmesi için bir süre beklenir. Çene kemiğine tutunan implant diş kökünün üzerine protez takılarak işlem sonlandırılır. implant diş nedir konulu makalemizi okudunuz implant diş fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here