İmplant diş riskleri nelerdir? zor bir işlem midir?

Diş implantının riski var mı?

İmplant riskleri nelerdir, Diğer protez uygulamalarına göre en az riske sahip doğal dişlere yakın dişlerdir. Yapıldığı bölgedeki yan dişlere herhangi bir zararı olmadan yerleştirilir. Komşu dişlerde herhangi bir kesim işlemi uygulanmaz. İmplant risk faktörleri arasında en başta sayabileceğimiz kalitesiz malzeme kullanımıdır. Bilindiği gibi implant titanyum elementinden yapılır ve titanyum diş kaynaklı bir elementtir. Bu nedenle fiyat olarak diğer uygulamalardan bir miktar daha pahalıdır.

İmplant diş riskleri
İmplant diş riskleri

Piyasada 100 aşkın marka bulunmaktadır. Fiyatı düşürmek amacı ile kalitesiz malzeme seçen ve uygulayan merkezlerde sorun yaşayabilirsiniz. Her diş hekimi bu uygulamayı yapamaz, bu uygulamayı yapabilmesi için eğitimden geçmiş olması ve işinde uzmanlaşmış olmaları gerekmektedir. Hastanın da gerekli uyarıları dikkate alıp ağız içine iyi bakması şarttır.

Zorlu bir işlem midir implant ekimi

İmplant zor bir işlem mi; Yapılan işlem sırasında hastaya lokal anestezi uygulandığı için hasta işlemin hiçbir aşamasını hissetmez. Ağrı, acı ve sızı duymaz. Burada büyük iş uygulamayı yapacak hekime düşmektedir. Her diş hekimi implant yapamaz, bu uygulamayı yapabilmek için belirli kurslardan geçmiş olması ve deneyim kazanması şarttır. İşinin ehli olmayan bir hekim tarafından yapılan implantlar ileride sorun yaşatabilir.

Yapay vida çene kemiğine yerleştirilmedi işe bir süre sallanma yada düşme olayı yaşanabilir. Bu nedenle hekim seçimi büyük önem taşımaktadır. Seçilen malzeme konusundada titizlik göstermek şarttır. Fiyatı düşürmek adına kalitesiz malzeme kullanılarak yapılan implantlarda bir süre sonra hastaya sorun yaşatabilir. Bunlara dikkat edilirse hiç zor bir uygulama değildir.

Ne sürede implant diş takılır?

İmplant süresi ; implantın süresini yaptıran hasta belirler birazda. İmplant yapıldıktan sonra ağız içi hijyene dikkat etmek gerekmektedir. Araştırmalara göre  implant yaptırmış ve 30 seneyi aşkın süre ağzında taşıyan hastalar mevcuttur. Uzun süre kullanabileceğiniz doğala yakın dişlere dişlere sahip olacaksınız. İmplantın yapımında kullanılan titanyum aşınmaya ve kırılmaya dayanıklı bir malzemedir bu nedenle de ömrü uzundur.

Kullanıcı hataları ancak implantın ömrünü kısaltabilir. Doktorun tavsiyelerine uyulmayıp sigara ve alkol alışkanlıklarına devam edilmesi implantta sorunlar yaşamanıza sebep olacaktır, bu nedenle bu kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Rutin doktor kontrolleri aksatılmamalı ve kontrolden geçilmelidir. Doktorunuzun uyarıları dikkate alınmalı, ağız içi hijyene dikkat edilmelidir. Bunlara dikkat edildikten sonra ağzınızda bir ömür boyu taşıyacak dişlere sahip olursunuz.

İmplant Pahalı mıdır?

İmplant ne kadar; implant diş protez uygulamaları arasında fiyat olarak biraz pahalı bir uygulamadır. Bunun en önemli sebebi implantın yapıldığı malzeme olan titanyumun  dışarıdan ihraç edilmesidir. Dolardaki yükseliş doğal olarak implant fiyatlarının artmasına da neden olacaktır. Titanyum doku dostu bir elementtir ve diş etiyle kısa sürede uyum sağlar bu nedenle de yapay vidalama yapımında bu element kullanılmaktadır.

İmplantı yaptıracağınız şehir, semt ve doktora göre fiyatlarda değişiklik gösterecektir. Unutulmamalıdır ki implant cerrahi bir operasyondur. Hastane koşullarının çok iyi olması ve hijyene çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle malzeme kalitesi ve doktor tecrübesine fiyattan çok önem verilmelidir. İmplant diş fiyatları 1000 tl den başlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here