İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

İmplant diş uygulaması sadece 10 dakika ile 2 saat civarında süren bir cerrahi operasyondur. Fakat implant tedavisinin tamamlanması için bir süreç gereklidir. Bu süreç ise daha çok zaman gerektirmektedir. Öncelikle hastanın çene kemiği implanta uygunsa, filmler çekildikten ve implanta karar verildikten sonra yaklaşık yarım saatte implant çene kemiğine sabitlenir. Ancak hasta alkol ya da sigara kullanıyorsa implant operasyonundan önce en az 15 gün alkol ve sigaradan uzak kalması istenir. İmplant çeneye yerleştirildikten sonra çene kemiğine kaynaması 3 ila 7 ayı bulabilir. Bu süre tamamlandıktan sonra implantın üst yapısı yani dişler implant üstüne yerleştirilir.

İmplant diş uygulamasının süreçleri

Her insanın vücut yapısı çene kemiği ağzı ve dişleri farklıdır o yüzden süreler hastadan hastaya değişiklik gösterir ancak izlenen rutin bir yol vardır. İlk olarak hastanın çene ve diş röntgeni çekilir.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer
İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer

Hekim dişe en uygun implantın hangisi olduğuna karar verir. Çünkü implantlar kısa uzun dar geniş vb çeşitli büyüklük ve genişlikte olabilir. Bunlardan en uygununa karar verildikten sonra çene kemiğine implant yerleştirilir. Ancak çene kemiği bu operasyon için yeterli yoğunluğa sahip değilse çene kemiğinin implant tedavisine uygun hale getirilmesi için 3 ila 5 ay beklenir çene kemiğine yapılan müdahaleler yani çene kemiğinin kalınlaştırılması sonucunda çene kemiği implant tedavisine uygun hale gelmiştir. Artık sonraki aşamaya geçilebilir. Bu aşamada çene kemiğine implant yerleştirilir. Bu esnada hastaya sınırlı uyuşturma yapılır.

İmplantımızı taktıktan sonra bekleme aşamasına geçeceğiz çünkü kemiğin implant ile kaynaşması lazım. Bu süre de yaklaşık olarak 1.5 ay ile 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde arada bir doktora uğrayıp röntgen çektirmeniz gerekebilir. İmplantlar çeneye kaynadıktan sonra üst yapıya dişleri takabiliriz. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra ağız ve diş sağlığınıza çok özen göstermeniz gerekir çünkü implantlar iyi bakılması gereken protezlerdir aksi takdirde enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here