İmplant Diş Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Diş kaybı olan hastaya hemen implant diş uygulanmaz. İlk olarak hekim hastanın diş filmine bakarak çene kemiği çene yapısı diş ve ağız yapısı hakkında fikir edinir. Burada en önemli veri çene kemiği kalitesidir. Ardından hastanın çenesine en uygun implantın ne olduğuna karar verilir. Hasta bilgilendirilir. Hangi bölgelere implant yapılacağı nerede diş ekme yapılacağı, implant uygulamasından sonra ağzının görüntüsünün nasıl olacağı konusunda hasta merak ettiklerini öğrenir.

İmplant Diş Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler
İmplant Diş Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Çene kemiğinden ve olası risklerden bahsedilir ancak risk genellikle çok düşüktür. Gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra ağız içinin operasyona hazır hale gelmesi için ağız içi hijyeninin korunmasına çalışılır. Eğer ağız temizliğine gereken hassasiyet gösterilmezse operasyon sırasında enfeksiyon riski artacaktır.

Hasta eğer alkol sigara kullanıyorsa en az 15 gün önce bunları bırakması tavsiye edilir.  Tüm hazırlıklar tamamlandıysa diş eti cerrahi operasyonla açılır diş kemiği delinerek implant açılan deliğe sabitlenir. Ardından implantın üst kısmı da kapatılır. Çünkü implantın kemiğe oturması yani kaynaşması gerekir. Nihayetinde diş eti dikilir ve implantın kemiğe kaynaşması beklenir. İmplantlar kemiğe 30 ila 90 gün arasında kaynaşırlar. Ancak yeni teknoloji ile artık bir günde diş sahibi olabiliyorsunuz ancak bu yöntemde implant firmalarının yapmış olduğu ar-ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürünlerin kullanılması gerekir. Yani bu implantlar daha gelişmiş ve daha pahalıdır. Ancak dişe kaynaşmış bir implantı tercih etmekte her zaman yarar vardır.

İmplant kaynadıktan sonra artık zirkonyum ya da porselenden imal edilmiş dişi yerine yerleştirmenin vakti gelmiştir. Diş implantları yapıldıktan sonra düzenli olarak ağız ve diş temizliği yapılmalıdır. Ağız hijyenini nasıl sağlayacağınız konusunda doktorunuz sizi aydınlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here