İmplant kaplama neden yapılır? iyileşme süreci ve ne zaman yapılır?

İmplant kaplama Nedir?

İmplant kaplama;  Yapay diş kökünün üzerine yerleştirilecek protezler şeklinde kaplamalar yapılabilir. Eksik dişin boşluğu etrafındaki dişlere dokunulmadan yalnızca bir adet İmplant dis yerleştirilir ve üzerine tek üye sabit porselen kron hazırlanır. İmplant üzerine yerleştirilen Porselen kron içinde farklı seçenekler mevcuttur. Zirkonyum alt yapılı bir kron Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en çok tercih edilen seçenektir.

Metal destekli bir porselen kaplama uygulanacaksa Nikelsiz metal, titanyum alaşımlı metal gibi farklı alternatifler bulunmaktadır.Ağızdaki dişlerin eksik durumuna göre bir çok alternatif üretilebilir. Eğer arka dişlerde boşluk var ise uygun görülen bir iki yere yapay vida yerleştirilerek üzerine protez yerleştirilebilir. Buna en doğru kararı doktorunuz verir. Size uygun seçenekleri sunacaktır.

Diş implantı neden yapılır

İmplant neden yapılır; İmplant titanyum denen bir elementten yapılır. Diş dostu bir elementtir ve diş etine çok çabuk uyum sağlar. Kırılma direncinin yüksek olması büyük bir avantajdır. Herhangi bir alerjik duruma neden olmaz. Genellikle titanyum uzay mekiği , uçak yapımı gibi sanayi de kullanılan bir elementtir. Tıp dünyasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Diş implantı neden yapılır
Diş implantı neden yapılır

Protez uygulamaları arasında en doğal yöntem olarak bilinir. İmplant yapılan ağızda konuşma ve çiğneme sorunları yaşanmaz. Aşınmaya karşıda direnci yüksek olduğu için ağızda uzun yıllar kullanacağınız bir protezdir. Ağız içi hijyene önem verilir ve düzenli kontrollerinizi  yaptırırsanız bir ömür kullanacağınız dişlere sahip olabilirsiniz . Uygulamada dikkat edilecek en önemli unsur kalite malzeme kullanımıdır.

implant dişin iyileşme süreci

İmplant iyileşme süreci ; implant diş kökü, vidalama işlemi yapıldıktan kısa süre sonra iyileşme gerçekleşir. Doktorunuzun talimatlarına birbir uyulmak zorundadır. Operasyon sonrası kullanmanız için doktorunuz ilaç verebilir. Bu ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. İyileştirmeyi geciktiren en önemli faktör sigara kullanımıdır, sigara yaranın üstünde pıhtılaşma olayını engelleyerek iyileşmeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle operasyon sonrası en azından bir iki gün sigara içilmemelidir.

İyileşmenin hızlanması için beslenmeye de dikkat edilmeli doktorunuzun önerilerine göre sıvı gıdalar tüketilmeli ve bol su içilmelidir. Operasyonun yapıldığı yerdeki komşu dişler ile çiğneme olayı yapılmamalıdır. Yapay vidanın diş eti ile uyum sağlayıp kaynaşması bir ile 3 ay arasında bir süreçte gerçekleşir. Bu süre sonunda diş köküne protez yerleştirilir.

İmplant ne zaman yapılır?

İmplant ne zaman yapılır; Kemik oluşumu gerçekleşmiş her hastada bu uygulama yapılabilir, belirli bir yaş aralığı yoktur. Doktorların tavsiyesi ağızdaki dişlerin sağlıklı kalabilmesidir en son çözüm diş çekimidir. Tüm yöntemler denediği halde dişi çektirmek zorunda kalabiliriz. Bu durumda yapılacak en iyi yöntem implant tedavisidir.

Eskiden çekilen dişin yerin iyileşip implantın takılması için 3 ay gibi bir sürenin geçmesi beklenirdi. Buda diş kökünün yerleştirilmesi ve beklenmesi ile 6- 7 aylık bir süreçte kişinin dişsiz kalması demekti. Artık bu bekleme süresi yok. Diş çekimi yapıldığı gün yapay vidayı çene kemiğine yerleştirmek mümkün. Böylelikle kişinin bekleme süresi kısalmış oluyor. İmplant diş uygulaması protez uygulamaları arasında en doğal olanıdır.

Diş implant ömrü Kaç senedir?

İmplant ömrü ; Yapılan  araştırmalar göre implant yapıldıktan sonra iyi bakılır ve ağız içi hijyene dikkat edilirse 30 yıl boyunca ağzında implant taşıyan hastaların olduğu belirlenmiştir. İmplant sonrası  doktorun tavsiyelerine birebir uygulamak gerekmektedir. Düzenli aralıklarla  doktor kontrolünden geçip implantı kontrol ettirmemiz gerekmektedir.

İmplantın ömrünü kısaltan en  önemli etken sigara ve alkoldür. Sigara diş eti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu nedenle bu tarz zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. İmplant ömrünü uzatmanın  yolu ise ağız içi hijyene dikkat edilmesidir. Günlük diş fırçalama alışkanlığı devam ettirilmeli, temizlikte diş ipi ve ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Düzenli aralıklarla  doktorunuzla irtibat halinde olup kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. İmplantın ömrü bakım yaparak uzatılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here