İmplant Kompleksleri Nelerdir?

Dünyanın en modern tedavi şekillerinden bili olan implant uygulamaları, artık Türkiye’de de yaygın tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Doğusundan Batısına ülkemizin her ilinde bu tedaviyi temin edebileceğiniz diş klinikleri bulunmakla birlikte, her biri birbirinden kaliteli hizmetler sunmaktadır.

İmplant Kompleksleri Nelerdir
İmplant Kompleksleri Nelerdir

Ülkemizde İmplant Teknolojisi

Gerek çeşitliliğinin fazla olması gerekse de, yüksek kaliteli bir teknoloji olması, implant teknolojisini en çok tercih edilen tedavi seçenekleri arasına sokmaya yeter. Ülkemizde, bu alanda tedavi görmek isteyen diş problemi yaşayan bireylerin pek çoğu böylesine lüks tedavi hakkında, en çok implant kompleksleri nelerdir? Sorusunu sormaktadır.

İmplant Diş Tedavi Şekilleri

Standart bir uygulamanın üç ana tedavi şekli mevcuttur. Bunlardan en başta olan gözlemdir. Her diş muayenesi ve tedavi süresinde gözlem ve sayısal ölçüm değerleri olmazsa olmazların başında gelir. Basit bir diş çekmede bile çekilecek dişin konumuna bakılıp, çekme sırasında kırılma olup olmayacağına karar verildikten sonra ona uygun bir tutuş şekli, ya da doğrudan diş etini cerrahi yöntem ile yarıp çıkarma işlemi belirlenir. Bir de implant uygulamalarını göz önüne alalım, bu uygulamalarda, bazen mevcut dişlerin çekilip sonrasında protezlerin takıldığını biliyoruz.

Böylelikle, hem uygun yönden dişi çekmek için hesaplamalar yapılır, hem ihtiva edilecek olan protezin diğer dişlere uygulayacağı basınç değeri hesap edilir, bu basınç değerini diğer diş minelerinin taşıyıp, taşıyamayacağına karar verilir, gerekli görülürse, protez kalıbı üzerinde inceltme işlemleri yapılır. Tüm bunların hepsi hassas ölçümler gerektirmektedir. Ayrıca doktor, dişlerin boşluklarına, ağız içi genişliğine de bakılır. Böylelikle, kaç protez yapılacaksa, estetik bir görünüş adına kalınlık ve boşluk yapısını hesaplayabilir. Yapılan diğer ölçümler, implant vidasının gireceği çene kemiği ile alakalıdır.

Çene kemiğinin taşıma kapasitesine ve kalınlık değerine bakan diş doktoru, gerekli görürse protezlere ek çizi uygulamaları yapabilir. Bu tarz komplike işlemler genellikle çene kemiği kalınlığının yetersiz görülmesi durumunda yapılır. Uygulamada ölçümler öylesine hassas olmalıdır ki, dilin ön ve yan dişlere uyguladığı, yüzeysel basınç alanı bile hesap edilmelidir. Bu itme gücüne dayanılarak, protez kalıplarının öne gitme durumları göz önünde bulundurularak, gerekli yanal alanlara çivinin çakılması sağlanır.

İkinci olarak, implant kompleksleri nelerdir? Sorunun cevabını ikinci noktada, implant çelik çivisinin çene kemiğine takılması gelir. Bunun için doktorun gerekli ölçümleri ile çene kemiğine doğru cerrahi kesme yapılır. Sonrasında bu kesik içerisinden matkap yardımıyla çene kemiği içerisine doğru delik açılır. Bu deliğin amacı, implant vidası için oturum alanı sağlamaktır.

Delik oluşturulduktan sonra, vida takılır. Güçlendirilip, desteklenen vidanın yanlarına gerekli görülürse, diş etine kapama işlemleri uygulanabilir. Eğer çene kemiği vidanın girişi için taşınabilir kalınlığa sahip değilse bu durumda, vida köprülerine ek köprüler uygulanıp, tutunum yüzeyi sağlanır. Burada bu işlemin yapılıp, yapılmayacağına bir önceki aşamada ölçülen sayısal değerler karar verdirtir. Kalınlık uygunsa, tek bir vida üzerine bir ya da ikiden fazla protez kalıbı oturtulabilir. Tabi bunun için, kalıpların yan yana seçilmiş olması gereklidir. Arada dişler varsa bunlar çekilir.

Son aşamada, implant kompleksleri nelerdir? Sorusu, protez kalıbının vidaya geçirtilmesi yer alır. İyileşme süresinin tamamlanmasının ardından çene kemiğine geçirilen vidaya protez geçirilmek suretiyle yapıştırılır. Sonrasında ortalama iki haftalık alışma süreci ile kişiler rahatlıkla implantlarını kullanabilmektedir. Gündelik hayatta doğal dişleri ile kendilerinin bile ayırt etmekte zorlandıkları son derece doğal ve dayanıklı yapay dişlerine böylece kavuşmuş olurlar. Uygulama sonrası diş temizliği de hemen doktorun önereceği bir hafta sonrası kolayca başlayabilmektedir.

6 YORUMLAR

  1. Benismail uysalbirkac seen once implant yaptirdim impilantlarim dostu yenisini yaptirmayi ďusunuyorum alt ceneiki adept I mpilant fiat nedir ogremek isterim tesekkurler

  2. hocam bursa da 1 diş bin eoru 6 diş birde çene kemiği eridiği için kemik tozu sonra tüm dişler zirkonyum 36 bin lira hesap çıkarttılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here