İmplant nedir nasıl yapılır İmplant diş zor mu

İmplant zor mu ; implant bir cerrahi işlemdir ve her cerrahi işlemde olduğu gibi yüzde yüz bir başarı söz konusu değildir. Öncelikle bu unutulmamalıdır. İşinde uzman bir hekim implant işlemini yapmalıdır. İşlem hastaya anestezi vererek gerçekleştirilir. Bu sebeple hasta işlem sırasında bir sıkıntı hissetmez. Ağrı, sızı, acı duymaz. Ancak anestezi etkisinin geçmesi ile ufak bir ağrı başlar. Bunu da hastalar diş çekiminde yaşadıkları ağrıya benzer bir ağrı olarak tarif ediyorlar. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi alarak bu ağrıya son verebilirsiniz. İlk 24 saat dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalısınız. Ertesi gün normal hayatınıza dönebilir fırçalama işlemini sabah akşam olarak yapabilirsiniz. İmplant tedavisi usta eller tarafından yapılırsa zor değildir.

İmplant nedir nasıl yapılır

Ağızda eksilen dişlerimizin yerine titanyumdan yapılan yapay diş kökünün çene kemiğine yerleştirilme işlemine implant denir. En başta belirtilmelidir ki en iyi diş kendinizin dişidir. Bu nedenle dişlerimizi düzenli arlıklarla kontrol ettirilmeli ve çürük oluşumuna engel olunmalıdır. Diş çekimi en son çözümdür. Hiçbir çare kalmamış ve dişi kaybetmişsek yerine yapılacak en iyi yöntem ise implanttır. Yapıldığı yerdeki komşu dişlere zarar vermeden bu uygulama yapılabilir. İmplant sırasında hastaya lokal anestezi uygulanır ve işlem sırasında hasta acı hissetmez. diş etine bir kesik yapılarak diş eti açılır. Titanyumdan yapılmış olan vida çene kemiğine yerleştirilir ve kesik atılan diş eti yine dikilerek yapay vidanın diş eti ile kaynaşma süreci beklenir.

İmplant nedir nasıl yapılır İmplant diş zor mu
İmplant nedir nasıl yapılır İmplant diş zor mu

İmplant diş yapımı

Bir cerrahi operasyon olduğu bilinmelidir. Doktorunuzun yapacağı ilk muayenede ağız içinde herhangi bir iltihap olayı var mı ona bakılır. Çene kemiğinizin yeterli güçte olup olmadığı tespit edildikten sonra implant yapay diş yapımına geçilir. Öncelikle  diş etinde implant yerleştirilecek yer tespit edilerek bir kesikle diş eti açılır. Daha önceden ölçüsü alınmış titanyumdan yapılan vida çene kemiğine monte edilir. İşlem lokal anestezi altında yapıldığı için  hasta operasyon sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmez.  Yapay kök  yerleştirildikten sonra açılan kesi tekrar kapatılarak hasta beklemeye alınır. Konulan yapay vida 1 ile 3 ay arasında diş eti ile kaynaşacaktır. Ancak bu olduktan sonra protez diş yapay dişe yerleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here