İmplantı sgk karşılıyor mu?

İmplant sgk;  Diş implantını  bazı şartlar olursa ancak karşılar, uygulamanın  da az miktarını öder. Öncelikle sağlık kurulu hastanın implant uygulamasının zorunlu olduğuna dair bir sağlık raporu vermesi gerekmektedir. Bu sağlık kurulu; Diş hekimliği fakültesinden  cerrahi, protez, periondontoloji  ana dallarından kişilerden oluşmaktadır. Bu sağlık kurulundan alınan raporla yapılan implantın bir miktarı SGK  tarafından karşılanmaktadır. Bu da her implant için 90 TL kadar bir bedeldir. Kısacası bu uygulamayı SGK aracılığı ile yaptırmak isterseniz epey uzun bir süreç rapor için uğraşmanız gerekecektir. Bu uygulamanın diğer uygulamalara göre bedelinin yüksek olduğu düşünülürse  bu yöntemle bir miktar daha bedel düşmüş olabilir. Sağlık konusunda harcanan para boşa verilmiş paradır.

İmplantı sgk karşılıyor mu
İmplantı sgk karşılıyor mu

İmplant yapan devlet hastaneleri

İmplant yapan devlet hastanesi varmı; implant diğer protez uygulamalarına göre pahalı bir uygulamadır. Böyle olunca da insanlar acaba bu uygulamayı devlet karşılıyor mu? yada hangi devlet hastanesinde implant yaptırırım sorusu akıllara geliyor. SGK bu uygulamanın çok az bir kısmını ödüyor, eğer siz sağlık kuruluna girip olur raporu alabilirseniz tabi ki.

Üniversiteden 3 ana bilim dalından oluşturulan hekimlerden oluşan sağlık kuruluna girip onay almanız şart bu konuda. Ve bu raporu alırsanız eğer devlet yaptırdığınız her diş için 90 tl gibi bir miktar karşılıyor. Operasyonda üniversitelerin bu konu ile ilgili bölümlerinde gerçekleştiriliyor. Sağlık kurulundan onay süreci uzun ve uğraştırıcı bir süreç, onay alınıp uygun görülürse de implant yapımına izin veriliyor.

Diş İmplant tavsiye

İmplant tavsiye; Bu uygulamayı yaptıranların memnuniyetleri başında implant diş yapılırken yandaki komşu dişlere herhangi bir işlem uygulanmamış olmasıdır. Diğer protez uygulamasında dişi tutturmak için komşu iki yan dişte kesilmek zorunda kalınırdı ve kancalarla diş tutturulurdu. İmplant tedavisinde böyle bir kesim işlemi uygulanmaz ve doğala yakın dişlere sahip olursunuz.

Titanyumdan yapılan yapay vida kırılmaya ve aşınmaya karşı dirençlidir. Bu nedenle uzun yıllar kullanacağınız ömürlük dişlere sahip olacaksınız. İmplant yaptıranların önemle dikkat çektiği bir nokta ise uygulama sonrası ağız içi hijyene dikkat edilmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Sigara içiminin implanta büyük ölçüde zarar verdiğini belirten kullanıcılar sigaradan uzak durulması gerektiğini, dikkat edilmesini belirtiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here