İmplant sorunları nelerdir?

İmplant sorunları nelerdir? İmplant uygulaması cerrahi bir uygulamadır bu nedenle yeterli ameliyat şartları sağlanmamışsa sorun yaşayabilirsiniz. Bu operasyon oldukça steril bir ortamda gerçekleştirilmeli. Kötü bir ortamda yapılan operasyonlar sonucu sorunlar oluşabilir. Yada hekim hatalarından sorun yaşayabilirsiniz. Yapay vida yerleştirilirken çene kemiğine istenen bölgeye tam yerleştirilmemişse  o bölgede iltihabik bir durum yaşanabilir. Yada implant oynayıp zamanla yerinden oynar gevşer ve düşebilir. Bir sorunda kullanılan malzemenin kalitesizliğinden yaşayabilirsiniz.

İmplant sorunları nelerdir?
İmplant sorunları nelerdir?

İmplant fiyat olarak biraz pahalı bir uygulamadır. Fiyatı düşürmek adına kalitesiz malzeme kullanımı  sorun yaşamanıza sebep olacaktır. Titanyum harici kullanılan malzeme diş eti ile uyum sağlamayacak ve bir müddet sonra implant yerinden oynayacaktır. Bu nedenle kaliteli malzeme seçilmeli.

İmplant problemleri nelerdir

İmplant problemleri; implant protezlerde yaşayacağınız sorunları iki ana başlıkla toplayabiliriz. Birincisi bu uygulamayı yapan hekimin yaptığı hatalardır. Bu uygulamanın cerrahi bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle implantı uygulayacak hekimin seçimi oldukça önemlidir. İşinin uzmanı ve bu konuda tecrübe yapmış bir hekimle çalışılmalıdır.

Operasyonun yapıldığı ortam oldukça steril ve hijyen olmalıdır. İkinci ana başlıkta da kullanıcı hatalarını  toplayabiliriz. Bunların en başında gelen işe hastanın sigara kullanımına devam etmesidir. Bu uygulamayı yaptırmadan bir 15 gün önce sigara kullanımı bırakılmalı ve operasyon sonrası asla sigara içilmemelidir. Doktorunuzun tavsiyelerine bire bir uyulmalı ve ağız içi hijyene dikkat edilmelidir.Günlük fırçalama alışkanlığı bırakılmamalı, diş ipi ile diş araları iyice temizlenmelidir.

İmplant diş gevşemesi

Genellikle  kontrol muayenelerinde mobilite testi ve radyografik  muayene ile anlaşılır.  Gevşemenin temel nedenlerinden biri kullanılan vidanın bu dirence dayanacak sağlamlıkta olmaması değil kullanılan vidanın abutment ile uyumlu olmamasıdır. Bu aşamada implant için kullanılan abutment  ve vidanın birbiri ile tam uyumlu olması gerekmektedir. Gerekli uyumu sağlayan vida ve abutmentlerde okluzal travma sonucu   vida gevşeme olayı en azami seviyeye inecektir.

Uyumlu olduğu bilinen vida , abutment  içerisindeki şekle bire bir uyum sağlayarak yerleştirildikten sonra temas ettiği tüm noktalarda  direncin eşit dağılmasını sağlayacak ve kusursuz bir implant ağzınızda yer almış olacaktır. İmplant takıldıktan sonraki rutin kontroller aksatılmamalı ve kontrolden geçilmelidir, sorunlar doktora iletilmelidir.

İmplant oynaması

Kalitesiz işçilik ve ucuz malzeme sonunda implant oynayabilir. Bu nedenle uygulama sonrası doktorunuzla çok sık görüşüp şikayetlerinizi bildirmelisiniz.  İmplanın oynamasına en büyük sebeplerinden biri  enfeksiyon yaşamanızdır. Enfeksiyon yaşanmasına etkenlerden biride sigaradır. Bu nedenle sigara ve  alkol kullanılmamalıdır. Bu işlemi yaptırırken konunun uzmanı bir doktorla çalışılmalı. İşinde uzmanlaşmamış bir doktor tarafından koyulan implantta  sorunlar yaşanabilir.

İmplantın doğru yere yerleştirilmemesi sonucu  enfeksiyona neden olacaktır. Onun için doktor seçimi çok önemlidir. Kullanılan malzeme de çok önemlidir. İnsan sağlığı için çok önem teşkil ettiği için en kaliteli malzeme ile bu uygulamayı yaptırmak gerekmektedir. Fiyat ucuz olsun diye ne olduğunu bilmediğimiz markalarda implant yaptırmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here