İmplant tedavisinde de başarısızlıklar olabilir mi?

İmplant tedavisinde de başarısızlıklar olabilir elbette diş hekiminin izlediği operasyon yolları da oldukça önemlidir. Eğer implant diş tedavisi olması gerektiği gibi değil de baştan savma bir şekilde yapılırsa bu tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması oldukça mümkündür. Diş implantlarının başarısızlık nedenleri arasında yer alan hasta ve doktor seçeneklerinde hasta seçeneği daha ağır basmaktadır. Bu nedenle implant tedavisi görecek kişilerin öncelikle bu tedavi için uygun olup olmadıklarını anlamaları gerekmektedir.

implant tedavisinde de başarısızlıklar
implant tedavisinde de başarısızlıklar

İmplant başarısızlık nedenleri, hasta ve doktor faktörü olarak iki başlıkta incelenebilir.

İmplant tedavisinde hasta faktörü

İmplant tedavisi görecek hastaların birçok noktaya dikkat etmesi ve ağız sağlığı hususunda da oldukça titiz davranması gerekmektedir. Kötü ağız hijyenine sahip olan hastaların implant tedavileri genellikle başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

Diş implantı tedavisi hususunda kemik kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Kemikler yeterince güçlü ve dayanıklı değilse ne yazık ki tedavi tekrar hüsranla sonuçlanacaktır. Sigara kullanan kişiler için de implant tedavisinin başarısızlık ile sonuçlanması muhtemeldir. Bu durumda implant tedavisi görecek kişilerin sigara kullanmaması ya da sigarayı bırakması en ideal seçim olacaktır. Sigaranın yanı sıra alkol de aynı etkiyi yaratmakta ve hastalar alkol hususunda da yeterince bilinçli davranmalıdır.

Alkol ve sigaranın yanı sıra bazı hastalıklar da implant tedavisine taş koyabilir. Diyabet (şeker hastalığı), kanser, kemik erimesi ve bruksizm gibi hastalıklar implant tedavisini kötü yönde etkileyecektir. Bu hastalıkları taşıyan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde hareket etmesi gerekmektedir.

İmplant tedavisinde doktor faktörü

İmplant tedavisinde şüphesiz tedaviyi uygulayan doktorun da etkisi büyüktür. Doktorun dikkatsiz davranması ve bu nedenle ortaya çıkacak aksaklıklar tedavinin başarısız olmasına neden olabilecektir. İmplant yuvasının düzgün hazırlanmaması, anatomik yapıların zedelenmesi, kapatma vidasının gevşekliği ve daha birçok yanlış cerrahi müdahale implant tedavisine ciddi derecede zarar verecek ve tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Diş implantı tedavisi hususunda hastaların doktor seçimini en iyi şekilde yapması tedavinin gidişatı için oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here