İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Hayatınızda Boşluğa Yer Vermeyin

Doğuştan sahip olduğumuz dişlerimiz bazen yapısal nedenlerden dolayı bazen de çok ilaç kullanımına bağlı olarak ya da bakımsızlıktan dolayı hasar görebilmektedir. Yüz yüze görüşmelerde ve resim verirken en göze çarpan aksesuarımız dişlerimizdir.

Görüntüsü karşımızdaki kişilerde bırakacağımız intiba açısından çok önemlidir. Her zaman temiz ve bakımlı olmak zorundalar. Bu hem görüntü açısından hem de ağzımızın hijyeni ve temiz kokması için çok önemlidir.

Dişlerimizde ki boşluklar zamanla dişlerde aralığa da sebep olabilmektedir. Boşlukların mutlaka dolması bu nedenle çok önemlidir. Dişlerimizde kaybolan estetik nedeni ile ve ağız yapımızın gün geçtikçe bozulmaması için çevre dişlere zarar vermeden çene kemiğine yerleştirilen protez dişlere implant diş denir.

İmplant çene kemiğimizde diş kökü varmış gibi köke benzer bir oluşum ile elde edilir. Bu sebeple kemiğin bu köke tutulması için bu bölge üzerinde varsa kemik erimesinin engellemiş olması gerekir. Çeneye yerleştirilmiş olan implantlardan destek alarak üst yapı protezler ile estetik ve fonksiyon hastaya yeniden kazandırılır. Kronik ve önemli bir rahatsızlığı bulunmayan tüm hastalar üzerinde implant diş tedavi uygulaması yapılabilir.

İmplant uygulama cerrahi bir müdahale ile gerçekleşir. Önceden uyuşturma yöntemi ile yapıldığından dolayı asla ağrı söz konusu değildir. Cerrahi müdahale sonrasında da ilaç alımı ile ağrı kontrolü sağlanabilmektedir. Normal bir diş tedavisinden farkı yoktur.

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın tedavi şeklidir. İmplant uygulanan dişlerin, klasik köprü ve protezlere nazaran daha iyi konuşma ve çiğneme işlevlerini sağlamaktadır. İmplant tedavisi oldukça doğal bir görünümü ile hastalara özgüven sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmektedir. Doğru tanı konulması, yeterli bilgi düzeyine sahip olma, deneyim ve uygun ekipmanlarla yapıldığı takdirde diş implantlar için, hem hasta ve hem de hekim açısından oldukça yüksek başarı oranları sağlayan bir tedavi yönetimidir.

İmplant Tedavisinin Avantajları

Özen olarak implant tedavileri, kaybedilmiş dişlerin işlev ve estetiğini tekrar yerine getirmek adına çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan üretilen yapay diş köklerinden oluşmasıdır. En mühim avantaj ise, implantlar üzerine uygulanacak olan protezlerin, hastalar tarafınca, kendi dişleri gibi algılanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple konuşma yönteminde, çiğneme gibi eylemlerde herhangi bir sorun ortaya çıkarmazlar.

Dişlerini kaybetmiş ve protez kullanmaya başlamış olan kişilerde biyolojik bir kural olarak mutlak kemik erimesi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da, yanak ve dudağın desteğinin bir süre sonra kaybolmasına yol açacağından, yüz şeklinde farklılıklara ve çöküntülere yol açabilmektedir. Fakat diş implantları kemik üzerine belirli bir kuvvet sergiledikleri ve bu sebeple de buna bağlı kemik erimeleri durmakta ve yüz şeklindeki çökmeler engellenmektedir.
rek

Bir diğer avantaj ise protezlerin çok sağlam bir şekilde yerinde sabit durması olayı diyebiliriz. Bu şekilde protezlerin hareket etmeyeceğini bilmek ve rahatça gülebilir, yemek yiyebilir ve diğer eylemlerine yerine getirmesi olayını devam ettirir. Isırma kuvveti ve protez tutuculuğu en üst düzeyde olduğundan ve bu sebeple düşünmeden her besin tüketilebilecek bu işlem sayesinde de dengeli beslenmemizi sağlayacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here