İmplant Tedavisinin Endikasyon ve Kontrendikasyonları

Protez tedavi uygulanırlığını ifade etmeden önce, tedavinin genel amaçları; dişlerdeki hasarı durdurmak ve oluşan komplikasyonları önlemek olacaktır.

Bir dişi kaybetme tehlikesi nedir? Sorusu buna öncülük etmektedir.

1. Çiğneme esnasında yanlış kuvvet dağılım yapılması sonucu kayıp dişin komşu dişlere olan dağılımı fazladır ve kayıplara sebep vermektedir. Dolayısıyla bir dişin kaybı diğer diş kayıplarının başlangıcı olmaktadır.

2. Diş eti ve kökünün zarar görmesi durumunda da diş kemiği zamanla ana işlevini kaybedip içe çekilmektedir. Bu nedenle ciddi diş ve ağız kusurları oluşabilir.

3. Tüm sindirim sistemi zarar görebilmektedir.

Stres / Diş kaybından sonraki bir yan etki olarak karşımıza çıkar.

Diş protezinin endikasyon sebepleri nelerdir?

Patolojik diş aşınması olarak bilinir. Bu hastalık esnasında sert diş tabakası aşınmaktadır. Dünyada bu hastalık oranı %12 olup ve daha çok erkeklerde rastlandığı görülmüştür.

Çürük, travmalar, kalitesiz tedavilerin oluşu, dişlerin 1/3’ü hasara uğramaktadır.

Bir veya birden fazla diş kaybının yaşanması bu sebeplere yol açabilmektedir.

Estetik kusurların oluşu da endikasyon sebeplerinden birisidir.

Diş protezinin kontrendikasyon sebepleri nelerdir?

Protez tedavi uygulaması için ciddi bir kontrendikasyon yok denilebilir. Bu yöntem her hastaya uygulanabilmektedir. Uzmanların, protez kararını vermek için yaşını, sosyal hayat durumunu, maddi durumunu, genel ağız sağlığı durumu ve genel sağlık durumunu vs. gibi birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurur. Bazı tedavi şekilleri yaşlı hastalar için uygunken genç hastalar için uygun olamayabilir. Bu sebepler hakkında daha fazla detay ve bilgi almak istiyorsanız sitemiz üzerinde implant diş ile ilgili pek çok makaleye göz gezdirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here