İmplant Uygulaması Acı Verir Mi?

Diş implantı ağızdaki eksik dişlerin doldurulmasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Aynı amaçla uygulanan diğer tedavi şekillerine göre çok daha sağlam olan diş implantları uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.Yapı olarak dişe en yakın olan implant sayesinde ağızdaki eksik dişler doldurulur ve dişlerden daha iyi verim alınması sağlanır. implant ile ağızdaki boşlukları doldurulan hastalar çiğneme fonksiyonların tıpkı eskisi gibi yapabilirler. İmplant tedavisinde diğer dişler ile ilgili bir işlem yapılmadı için komşu dişler hiç bir şekilde zarar görmez. Tedavi boyunca yapılan işlemler dişler arasında boşluk bulunan çene kemiğine uygulanır. Diş implantı uzun yıllardan bu yana birçok kişinin tercih ettiği tedavi yöntemlerinden birisidir. Peki, implant uygulaması acı verir mi? Bu konu birçok kişinin implant tedavisi yaptırma kararını etkilemektedir. Normal şartlarda implant uygulamasına başlamadan önce diş hekimi hastanın ağzında işlem yapacağı bölgeyi lokal olarak uyuşturur. Lokal anestezi ile uyuşan çene kemiği tedavi süresi boyunca herhangi bir şekilde acımaz.

İmplant Uygulaması Ve Sonrası Acı Duyulur Mu?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi implant uygulaması acı verir mi sorusunun cevabı lokal anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için hayırdır. Yani çene kemiğine implantın yerleştirilmesi sırasında hastaların acı duyması mümkün değildir. Çünkü diş hekimi işleme başlamadan önce implant takacağı bölgeyi tamamen uyuşturur. Böylece çene kemiğine ve dişlere ne uygulanırsa uygulansın herhangi bir şekilde hasta acı hissetmez. Tedavinin yapılmasını zorlaştıran ya da panik atak durumunda olan bazı hastalarda implant tedavisi genel anestezi verilerek yapılır. Bu durumda da doğal olarak hasta acı hissetmez. Çenek kemiğinin delinmesi, uygun bölgeye implantın yerleştirilmesi işlem sırasında değil ama işlemden sonraki gün kendisini gösterir ve hastalar belirli bir miktar çenelerinde ağrı duyabilirler. Bu durum diş hekiminin çalışma şekline göre değişkenlik gösterir. Oldukça hassas ve dikkatli bir şekilde çene kemiğine müdahale edilirse işlem sonrasında da acı duyma olasılığı daha düşüktür. Hastaların implant tedavisi sonrasında çenelerinde ağrı olması birçok hekim tarafından normal olarak değerlendirilir ve hastanın ağrı kesici alması önerilir.

İmplant Diş Yan Etkileri Nelerdir?

implant dişlerin uygulanması durumunda herhangi bir yan etkisinin sizleri rahatsız ve huzursuz edip etmeyeceğini bilmek istersiniz. Eğer, sizler için yapımı sonrasında oluşabilecek bir yan etkiye sahip olursa; gülüşünüz güzel olacak fakat canınız yandığı için bundan asla zevk alamayacaksınız. Belirtmek gerekir ki, implant titanyum maddesinden yapılmış bir üründür. Titanyum ise insan vücudu ile oldukça uyum içerisindedir. Titanyum ve insan vücudu uyumu ile birlikte karşılaşılan sorunlar insan vücuduna asla alerjik durumlar oluşturmaz. implant diş yan etkileri herkesin kolay kolay karşılaşabileceği bir durum değildir.

implant Diş Uygulaması

implant diş uygulamasının yapıldığı yer oldukça önemlidir.
Eğer uzman bir hekim işleminizi, sağlık bakanlığı onayı olan ürünler ile gerçekleştiriyor ise asla implant sizlere bir yan etki sunmaz. Fakat; ucuza hizmet veren ve aşırı tıptan uzak ticari amaçlı yerler de var.

Bu taraz yerlerde çok daha uygun implant yaptırma seçenekleri ile karşılaşırısınız. Fakat bilmeniz gerekir ki kesinlikle kullandıkları titanyum maddesi sağlık bakanlığı onaylı değildir. Eğer bu tarz yerlerde implant uygulaması gerçekleştirirseniz, implant vidanız belirli bir zaman sonra düşebilir. implant vidasının düşmesi oldukça ürkütücü bir meseledir.

Hem çenenizde açılan implant vidası yeri kapanmamış demektir, hem de çektiğiniz sıkıntıların yanı sıra aynı yere tekrar vidalama yapılamayabilir.

implant diş yan etkileri konusunda sahte dişçiler de oldukça mühim yer kaplıyor. Eğer, düzgün bir vidalama yöntemine maruz kalmadıysanız vida düşer ve çenenizde açılan yara kalır. Bu yara sebebi ile tekrar vidalama işlemi uygulanamaz. Bu durum hem mikrop kapmanıza hem de diş estetiğinizi kaybetmenize sebep olur.

implant diş uygulaması olması gerektiği şekilde yapıldıysa, yukarı da saydığımız yan etkilerin hiç biri sizi bulmaz. Yalnızca normal olarak dişinize ve çenenize yapılan işlemler sonucunda şişme ve ağrı görebilirsiniz. Bu durum ise oldukça geçicidir. Vidalanan dişiniz asla düşmez ve size herhangi bir problem çıkarmaz. Bu durum da ise hakikaten aldığınız hizmet ömürlük olmuş olur. İmplant tedavisi oldukça kaliteli bir çözüm.

implant iyileşme süresi

implantların uygulanmasından sonraki dişin kemiğe kaynaşma implant iyileşme süresi iki aya kadar inmiştir.Fakat bazen implantların belli bir eğimle yerleştirilmesi ile yapılan dişler o bölgeye biraz geç uyum sağladığı için tedavi süresi biraz uzayabilir.Bu soruna istenmeyen sorunlar denir ve buna maruz kalmamak için tedaviyi çok iyi planlamak gerekir.

implant iyileşme süresi ne kadar sürede uygulanır?

Diş implant tedavisi cerrahi işlemle yapılmaktadır.Eğer işlem tek bir diş için implant yapılıyorsa bu işlem kısa sürmektedir ve 10 dakika ve 40 dakika arasında değişmektedir. implant iyileşme süresi hastanın kemik yapısına ve uygulanacak implant sayısına göre değişmektedir.İmplanttan sonra implantla kemiğin bütünleşmesi için yukarda da bahsettiğimiz gibi bir ay ile 3 ay arası beklenmektedir.İmplantlar kemiğe kaynaştıktan sonra üzerine yerleştirilecek protezler birkaç seansta uygulanabilmektedir.Toplamda dört ay gibi bir ürede hastalar doğal bir diş görünümüne yakın bir diş sahibi olurlar.

implant Kaç Gün Sürer
implant diş tedavisi aslında yapı itibari ile oldukça zor bir iştir. Bu işin zorluğu sebebi ile sürenin olabildiğince uzun olması da aşikardır. Eğer sizler de implant tedavisi görmek istiyorsanız daha önce ne kadar süreceğini öğrenmeli ve mutlaka kendinizi buna göre ayarlamalısınız. implant iyileşme süresi ve kaç gün sürer diyorsanız mutlaka yaptıracağınız tedavi ile doğru orantılı olacağını unutmayın.

implant Yapılacak Bölge Oldukça Önemli

İmplant yapımı eğer birkaç diş için gerçekleştirilecek ise mutlaka daha kısa zamanlı bir operasyon olacaktır.
İmplant operasyonu oldukça kalıcı ve ağrısız bir iştir. Sürelere bakmadan önce ömürlük düşünülmesi gerektiğini de unutmamak gerekir.
İmplant işlemi yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterir.
Eğer tek bir diş için implant uygulaması yaptıracak olan kişilerin, implant diş kaç gün sürer, sorusuna verilecek cevap 30 dakika kadardır.
Eğer implant yapılacak olan bölge oldukça fazla diş sayısı içeriyor ise bu durum da maksimum bir yıl kadar sürebilecek bir tedavi süreci olacak.
implant tedavisi sürecinde mutlaka bazı aksaklıklar olacaktır. implant diş kaç gün sürer kadar önemli ola bir diğer konuda aslında implantın oluşumu içerisinde yaşanabilecek zorlukların ne kadar süreceğidir.

implant işlemlerini tamamlayan süre boyunca bazı diş ağrıları yaşanabilir. Bu diş ağrıları beraberinde bazen sızlamalara dönüşürken bazen de soğuk ve sıcak da uç noktaların kaldırılamayacağı haller alır.
implant tedavi süreci boyunca aşama aşama yol kat edeceğinizi de unutmayın.
Vidalama işlemi ilk olarak diş minesine vida yerleştirme olarak boy gösterir.
Ardından damak bir müddet rahat bırakılır. Ve sonradan da diş yerleştirmesi işlemi başlar.
Bu işlem de ne kadar diş yapılacak ise o kadar zaman alır fakat bu durum maksimum 1 hafta kadar sürer.
implant diş yapımı aynı zamanda diğer diş yapımlarına göre çok daha kolay gerçekleşen bir şeydir, unutmamak gerekir.
Eğer implant diş yaptırmayı tercih ediyorsanız, mutlaka düzgün bir zaman ayırmalı ve bu zamanın ömrünüze ve gülüşünüze oldukça kalite katacağını unutmayın.

implant Protez

İmplantın kelime anlamı yapay diş kökü olduğunu az çok hepimiz bilmekteyiz. Diş kayıplarına karşı veya diş kaybı yaşanma işleminden sonra 1 veya daha fazla olmak üzere uygulanabilmekte olduğunu belirtmek istiyoruz. İmplant yerleştirilmiş olduğu sırada o bölge üzerinde yer alan diğer dişlere herhangi bir şekilde zarar vermemesidir. Vidalar vasıtasıyla daha önceden oluşturulan diş köklerine yapay dişlerin ilave edilmesi ile oluşturulan yapay dişler diyebiliriz. İmplant diş protezlerinin diğer protez uygulamaları ile farkı dikkat çekici olduğunuz. Diğer protez uygulamalarında çevre dokulardan mutlaka destek alınması zorunluluğu var iken implant protezler üzerinde böyle bir şey gerekmemektedir. Ayrıca diğer protez diş uygulamalarında komşu dişlerde bir miktar hasara yol açabildiği gözlemlenmiştir.

Köprü implant protez


Köprü implant protezlere baktığımızda, bölümlü veya tam protezler dediğimiz protez uygulamalarında başka bir takım problemler daha oluşabilme olasılığı yüksektir. Bunlardan bazıları yemek gömülme olayı, protezlerin altlarına yemek kaçabilmesi, yan dişlerin çürüyebilmesini sağlaması, dişleri küçültmek gibi bir takım ciddi problemlere sebebiyet verdiği görülmüştür. İmplant protezler ise hiç bir çevre dokuya zarar vermeden kendi başına dişi orada tutabilmektedir. Hiç dişi olmayan hastalarda da implant protez yapılabilmektedir. Tek tek implant diş yapmak yerine, toplu bir şekilde de, köprü implant dediğimiz köprü implant protez yolları ile hastanın dişsizlik problemine kalıcı çözümler üretilebilmektedir. Hasta yeterli kemik yapısına sahip durumunda ve hiç bir şekilde takma çıkarmaya gerek kalmadan kalıcı implant protez dişlerine kavuşabilme durumu mevcuttur.

İmplantın Kullanıldığı Haller Nelerdir?

İmplantlar hangi durumlarda kullanılmalıdır?

İster tek diş olsun, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik mevcutsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilmektedir.

Her hastaya implant uygulaması yapılır mı?
implant

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardan oluşur. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölge üzerinde, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gereklidir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gereklidir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı bulunmaz. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilmektedir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmesi tercihe bırakılmaktadır.

İmplant Diş Ne Durumlarda Kullanılır?
İmplant kullanımları kişilerin ağız ve diş sağlığını koruyabilmek amaçlı kullanılan bir işlem biçimidir. Kırılmış olan dişler, çekilmiş olan dişlerin yerini doldurmak amaçlı çene kemiğine yapılan bir operasyon ile vidalanma işleminden sonra takılmış olan halk dilinde vidalı diş olarak tabir edilen implantlardır. Bu işlemlerin herhangi bir sakıncası yoktur. Üstelik tam aksine kişilerin sağlıklı bir ağız ve diş sağlığını kontrol altında tutabilmesi için önemli bir faktördür. Çene kemiğine takılmış olan vidaların kaynama süresine göre bu durumun süresi uzayabilmektedir. Ortalama çene kemiğine sabitlenmiş olan vidalı dişin kaynama süresi 2 ila 3 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Sizlerde ağız ve diş sağlığınızı kontrol altına almak istiyorsanız sizler de eksik olan dişlerin yerine implantların kullanılıp kullanılmamasını öğrenebilmek için diş doktorunuz ve diş hekimlerine giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

İmplant diş tedavileri ve diğer diş protez tedavileri için diğer makalelerimizi okuyabilir soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Diş İmplantının Yaşla Bağlantısı Var mı?

Normal zaman içerisinde her yaştaki bireyin ihtiyacı olabilmekte fakat genel olarak baktığımız zaman 18 yaş üstü dememiz mümkündür. Bu zamana kadar kemik gelişimi tam tamamlanması görülmez. Bunun dışında hastanın tansiyon durumu, şeker gibi kronik bir hastalık durumu, sigara kullanımı gibi bütün bunların ışığında karar verilmesi sağlanır. Çok yaşlı olupta, kendi dişleriyle mutlu olan kişiler varken, otuz yaşında bir çok dişini kaybeden hastalarımızın da bulunduğunu söylememiz mümkündür. Bu tamamen dişlerimizin bakımla kaynaklı olan problemleridir. Genel diş sağlığı kontrol altında olan her bireyde implant yapılabilmektedir.

Diş İmplantının Yaşla Bağlantısı
Mesleğimiz çok ilginç bir meslektir ki, kişi el yada ayağını kaybettiği zaman yerine protez kullanılabilmektedir. Protezin hiç bir zaman kendi elimiz olmadığını veya parmağımız olmadığını anlayabiliriz. Bizim yapmış olduğumuz işlemde bir nevi aynı şey aslında. Çünkü diş kaybının yerine protez yapmaktayız. Üstelik birde orjinal dişe yakın olmasını istedikleri zaman bizden beklentileri çok daha yukarı çıkarttığını söyleyebiliriz.

İmplant Dişler bildiğiniz gibi yapay olan protez dişlerden oluşmaktadır. Önemli kronik bir rahatsızlığı bulunmayan tüm hastalar üzerinde implant diş tedavileri uygulanabilmektedir. Bir önceki makalemiz de olduğu gibi, 60 yaşını geçmiş ve günümüzde hala kendi dişlerini kullanan pek çok kişi birey mevcuttur.

İmplant Diş Evriminde Ağrı Durumları
Nitekim 30 yaşını daha yeni doldurmuş ve neredeyse dişlerinin büyük kısmını kaybetmiş olan kişi ve bireylerinde bulunduğunu söylememiz mümkündür. Bu tamamen diş sağlığımıza vermiş olduğumuz önemden ibarettir. İmplant Dişleri Yerleştirme işlemleri bir operasyon gerektirmektedir. Cerrahi bir müdahale yapılacak, müdahale sırasında uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Müdahale sonrası ilaçlar yardımıyla ağrı kontrolü sağlanabilmektedir. Genel diş hekimliği uygulamalarından daha fazla hastalarımıza rahatsızlık vermemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here