implant yapan devlet hastaneleri

İmplant, diş ekme ismi de verilen, eksik veya kullanımı mümkün olmayan dişlerin yerine diş ile aynı görevi gerçekleştirme imkanı sağlayan yapay diş kökü işlemlerine verilen isimdir. Bir çok çeşidi olmasına rağmen vida şeklinde olan implant, bu şekiller içinden çok kullanılanı dır. Tedavinin uygulanması için implant diş uygulanacak hastanın çene yapısının uygulanacak malzemeye genişlik ve yükseklik bakımından uyumlu olması gerekmektedir.

implant yapan devlet hastaneleri
implant yapan devlet hastaneleri

Tedavi uygulanmadan önce ve esnasında diş etlerinin sağlıklı olması başarı oranını %60 artıracaktır. Çünkü sağlıklı olmayan diş etleri üzerinde yapılan bu tedavi ileride çene yapısının bozulmasına dahi sebep olabilir. Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile uygulanan tedavi sonunda ortaya normal aş ağrısı şiddetinde ağrılar çıkabilir fakat bunlar kısa süreli ağrılar olarak kalacak ve çeneniz implanta uyum sağladıktan sonra kemikle tam birleşme olayının gerçekleşmesi ile birlikte varlığından bile haberdar olmayacak kadar rahat olacaksınız. Bu kadar olumlu noktadan sonra maalesef sizlere implantın pahalı bir işlem olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir. Kullanılan malzemelerin ithal olması, bu tedavide kullanılacak teknolojiye ülke olarak sahip olmamamız yüzünden tedavi gayet pahalıdır.

implant yapan devlet hastaneleri var mı

İmplant diş operasyonlarının maliyeti yüksek olduğunu yukarıda belirtmiştik bundan yıllar önce devlet kesinlikle implant diş müdahalelerinde bulunmuyordu fakat son yıllarda kurumlar arası anlaşmalarla SSK sadece implant üzerine uygulanacak diş masrafını karşılamaya başlamıştır. Ayrıca Üniversite Hastanelerinde görevli uzman hekimlerin katkı paylarını almak şartıyla implant tedavisi yaptıkları bilinmektedir. İmplant masrafları, bazı istisnalar dışında SGK tarafından karşılamaz İşte bu istisnalar aşağıda yer almaktadır.

implant yapan devlet hastaneleri kapsamı

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde (25.03.2010 tarih ve 27532 sayılı Resmi Gazete) belirtildiğine göre diş implantı “…hastaların bilinen rutin protetik diş tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyeceğinin, implant uygulamasının zorunlu olduğunun,üniversite diş hekimliği fakültelerinden cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından en az birer öğretim üyesinin katılımlarıyla oluşacak sağlık kurulu ile karara bağlanması, kararı destekleyen radyografik tetkiklerin sağlık kurulu raporu ekinde yer alması ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi şartıyla…”ve ancak, “alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında, dudak damak yarığı vb. gibi doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda” karşılamaktadır.

implant yapan devlet hastaneleri konulu yazımızı okudunuz , implant diş fiyatları konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

14 YORUMLAR

  1. Implant yaptırmamak istiyorum sağ üst çenede köpek dışı dahil ol.ak üzere arkaya doğru 3 diş. Sol üst çene 1 adet dış. Toplam 4 dış. Bu dişlerin hepsi implant olmalı mı yoksa 1 implantla beraber köprü tedavisi ile halledilebilirmi. Maliyet olarak nasıl bir ücret tutar

  2. Benim alt çene dişlerim de sadece önde 4 diş var ona da kaplama yapıldı 3 sene önce çekildi dişlerim şimdi implant yaptırmak istesem yapılır mı ??

  3. Kendime protez yaptirdim ama ic azimda ekmek bile cineyemiyoeum cok aciyor implwt yaptirmak istesem devlet hastanesinde yaptira bilirmiyim devamli dis etlerim intaplaniyor antibiyorik icmwk zorunda kaliyoeum bunu devlet karslarmi birde on dislerim duruyor arkaya birer tane implent atilirsa kopru olurmu tesekurler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here