implant yapım süreci ne kadar sürer?

implant yapım süreci uzun mudur?

İmplant yapım süreci; İmplant yaptırmak için öncelikle doktorunuzun ilk muayeneden geçirmesi ve implant yapılacak boşluğunuzda ki çene kemiğini incelemesi gerekmektedir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için çene kemiğinin güçlü olaması şarttır.

implant yapım süreci
implant yapım süreci

Doktorunuz çene kemiğini yeterli bulup boş olan dişe implant uygulamaya karar verildiğinde titanyumdan bir yapay vida hazırlanır. Vidanın çene kemiğine yerleştirilme işlemi bir cerrahi operasyondur ve lokal anestezi altında yapılır.

Doktor eğer gerekli görürse bu işlem genel anestezi altında da yapılmaktadır. Öncelikle diş etine bir kesi açılarak yapay vidanın çene kemiğine yerleştirme işlemi yapılır. Vida önceden belirlenen yere sabitlenir ve diş etinde açılan kesi dikilerek tekrar kapatılır. Böylelikle vidanın diş eti ile kaynaşma süreci beklenir. Buda üç ay gibi bir süredir.

implant zararları nelerdir?

İmplant zararları nelerdir; İmplant için kullanılan malzeme titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum elementi doku dostu bir element olup diş etiyle kısa sürede kaynar, alerjik bir durum yaratmaz. Eğer işinde uzan bir doktor ile ve kaliteli malzeme kullanılarak implant yapılırsa, implant sonrası hasta doktorun talimatlarına uyar ve ağız içi hijyene dikkat ederse implant diş sorun yaşatmaz ve hiçbir zararı yoktur. Her tıbbi operasyon gibi 100’de 100 başarı sansı yoktur ama verilere göre % 96 oranında başarı elde edilmektedir.

Hekim seçimi çok önemlidir, her diş hekimi  bu operasyonu gerçekleştiremez. Bu konuda eğitim almış, uzmanlaşmış ve ün yapmış bir hekimle çalışılmalıdır. Bir ikinci konu ise kullanılan malzeme seçimidir, yapımda kaliteli malzeme kullanılmalıdır.

implant yapımı sonrası

İmplant yapımı sonrası; sakın tükürmeyin, yaranın üstü kan pıhtısı ile kaplanmalı. İlk gün tükürükten kan gelebilir bu normaldir, sakın paniklemeyin. Hatta sabah kalktığınızda yastığınızda kan olabilir. Anestezinin etkisi geçtikten sonra bir miktar ağrı hissedebilirsiniz.

Doktorunuzun verdiği ağrı kesiciyi kullanın, eğer antibiyotikte vermişse saatlerini aksatmadan kullanın. İlk gün işlem yapılan bölgede şişlik oluşabilir bunu da yanağınıza koyacağınız buz torbası ile geçirebilirsiniz. Bir kaç gün aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durun ılık tüketin. Katı gıdalar yerine sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Çorba, muhallebi, süt gibi  besleyici sıvılar alınmalıdır. Sigara ve alkol kullanımına bir kaç gün ara verilmelidir. Sigara iyileşmeyi geciktirecektir uzak durulmalıdır. Detayları öğrenmek için uzmana danışmalısınız. Disimplant.web.tr iletişim kısmından bize yazabilirsiniz.

 

5 YORUMLAR

  1. S.a 10 yıl önce yaptırmış olduğum porselen dişlerim kırıldı kaplama altında kalan dişlerimin kırılmış durumda bu durumda ne yapılabilir üst damak komple ve de ne kadar bir fiyat çıkar.saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here