Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Etmemiz Gerekenler 2018

Dişinize kanal tedavisi yaptırdınız ve sonrası ağrı yaşar mıyım diye tereddüt ediyorsunuz, kanal tedavisi sonrası yapmanız gerekenleri sizler için açıkladık.

Dişin sinir ve damarlarının zarar görmeyle yumuşak doku olan diş pulpasına uygulanan yönteme kanal tedavisi denir. Endodonti olarak da bilinen kanal tedavisi hastalar tarafından korkulan işlem olarak bilinmektedir. Korku sebebiyle kanal tedavisini yaptırmayan hastalar dişlerini kaybedebilir. Kanal tedavi aslında korkulacak bir durumu olmayan gayet kolay bir tedavidir. Önceleri teknik donanım azlığından biraz eziyetli olabiliyormuş. Bu yüzden hala eskisi gibi zor zannedilip kanal tedaviden kaçınıyorlar.

Kanal Tedavisi Sonrası
Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal Tedavisi Sonrası Pulpa Nasıl Korunur?

Dişin yumuşak dokusu olan pulpa içerinde sinir ve damarlar bulunmaktadır. Pulpanın korunması için diş ve diş eti sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Dişlerimizi günde en az 2 kez doğru diş fırçalama teknikleri ile fırçalamalıyız. Besinler sonucunda ağız içinde kalan bakteriler diş üzerinde bakteri plakları oluşturmaktadır. Oluşan bakteri plakları temizlenmediği takdirde diş çürür. Diş çürümesinden kurtulmak için diş köküne kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi sayesinde dişiniz çekilmeden kendi dişiniz ile bir müddet daha devam edebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecek Etmemiz Gerekenler

Kanal tedavisi uygulanan diş üzerine fazla basınç uygulamayın. Çünkü geçici dolgu olduğundan dolgular düşebilir.
Geçici dolgu düşerse doktorunuza başvurmalısınız. Doktora gidene kadar da dişinize tampon yapabilirsiniz.
Uygulanan seans sonralarında diş üzerinde ağrılar olabilir. Dayanamayacağınız kadar ağrı olduğu zaman hemen diş hekiminize başvurun.

Seans sonraları yüzde şişmeler görülebilir. Endişelenecek bir durum değildir. Ertesi gün şişlikler çekilecektir. Pansuman yaparak şişliklerden kurtulabilirsiniz ama her ihtimale karşı diş hekiminize başvurun.
Seanslar bittikten sonra dişte hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Dişe baskı yapmayınız. Sert gıdalardan dişinizi korumalısınız.

Kanal tedavisi uygulanan diş doğal yapısını kaybettiği için dişin kırılması daha kolay olur. Bu yüzden hekiminize 6 ayda bir diş kontrollerine mutlaka gidiniz. İşte bu önlemlerin alınması durumunda kanal tedavisi uygulanan dişi uzun süre sorun yaşamazsınız ve acı ve sancı yaşamazsınız. Özellikle ağız hijyenine dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here