Kansızlık anemi hastalığı nedir

Kansızlık (anemi ) ; vücudumuzdaki kanın az olması değil, kanın içindeki bazı bileşenlerin yeteri kadar olmamasıdır.  Kanımız kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar), pıhtı hücreleri (trombositler) ve proteinlerden oluşur. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde üretilir. her gün milyonlarcası kana karışır.

Yeni gelen hücreler eskisiyle yer değişir ve bu devridaim sürekli devem eder. Kırmızı kan hücrelerinin içinde çok önemli bir kimyasal olan hemoglobin bulunur. Hemoglobin ; solunum yolu ile alınan oksijeni  kanla birlikte organlara taşımakla görevlidir.

Hemoglobin sayısının azlığı kansızlık (anemi)ye sebep olmaktadır. Kansızlık ilk etapta keskin belirtiler vermez. Vücudunuzda yorgunluk halsizlik hissi, kalpte çarpıntı, üşüme hissi, hafif baş dönmesi, gözlerin kararması ve nefes darlığı belirtileriyle baş gösterebilir.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık

Çocuğunuzu oyun oynaması için bahçeye çıkardınız ve çocuğun toprak yediğiniz gördünüz. Hemen bir kan testiyle kandaki demir oranını ölçtürmelisiniz.

Toprak,kağıt,buz,sabun gibi  yenmesi mümkün olmayan şeyleri yeme arzusu hissediyorsanız, tırnaklarınızda şekil değişikliği olup kaşık şeklini aldıysa, dilde acıma hissi, dudak kıyılarında çatlaklar oluşmuşsa demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşıyorsunuz.

Tedavisi için doktorunuz demir takviyesi önerecektir. Demirin aşırı yüklemesi ise yorgunluk, kusma, sinirlilik ve eklem ağrılarına sebep olacaktır. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği ölçü ve dozda demir alınmalıdır.

Demir ihtiyacının artığı gebelik ve çocukluk dönemleri, yoğun kanamalı gecen adet dönemleri, bağırsakta kanama, çölyak hastalığı  demir eksikliğine bağlı kansızlığa sebep olmaktadır. Bunun yanında düzensiz ve dengesiz beslenmede bu hastalığa etkendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here