Koruyucu Diş Hekimliği Nedir

Koruyucu diş hekimliği

Toplum açısından koruyucu diş hekimliği çok önemlidir. Geniş anlamda diş hastalıklarıyla savaşmada gerçekten etkili tek yöntem budur.
En yaygın iki diş hastalığı olan diş çürüğü ile diş eti hastalığı genellikle önlenebilir durumlardır.
Çürümeyi önlemenin en iyi yolu şekeri azaltmaktır. Bir başka yol da çocuklara flüorür vermektir. Bu, çürümeyi yarı yarıya azaltır. Flüorür vermenin bir yolu milyonda bir oranında içme suyuna karıştırmaktır. Ancak beslenmeyle alman flüorür yalnızca oluşum sürecindeki dişleri koruduğundan, gelişimini tamamlamış dişlere yararlı değildir. Ama dişlere dolaysız olarak flüorür çözeltisi uygulanması, her yaştaki insanın dişini az da olsa korur ve diş hekimleri bazen erişkinleri bu yolla tedavi ederler. Flüorür içeren diş macunları bu nedenle önerilir.

Koruyucu diş hekimliği
Koruyucu diş hekimliği

Çocuklarda çürükleri önlemenin bir başka yolu, arka dişlerin ısırma yüzeylerindeki çatlakları, bu bölgelerin çürümesini önleyen bir maddeyle doldurmaktır. Bu madde, “çatlak dolgusu” olarak bilinir.
Diş eti hastalığı ağız bakımına sürekli dikkat etmekle önlenebilir. Bu da, dişlerin düzenli ve doğru fırçalanması anlamına gelir.
Bazı insanlar, dişlerin temizlenmesi ve parlatılması işleminin bir daha diş hekimine gidene kadar ağız bakımını sağladığını sanırlar. Oysa bu işlem yalnızca daha önce birikmiş olan maddelerin temizlenmesine yöneliktir.

Disimplant.web.tr olarak sizlere tavsiye olarak:
Gerçek ağız bakımı, yalnızca düzenli fırçalamayla sağlanır. Böylece diş etleri sağlam kalır ve dişlerin üstünde plaklar oluşmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here