Kulakta işitme kaybı sorunları

İşitme kaybına nedenle olan bir çok sebep olabilir. Bazı işitme sorunları bir muayeneyle anlaşılırken bazı işitme kayıpları bir dizi test sonucu teşhis edilir.

İşitme kayıpları genel olarak üçe ayrılır. Dış ve orta kulakla ilgili hastalıklardan kaynaklanan  işitme kaybı, iç kulak işitme siniri  ve beyinle ilgili hastalıklardan kaynaklanan işitme kaybı,işitme yollarının birden fazla bölgesinde hasar bulunması sonucu yaşanan işitme kaybı.

Kulağın bölümlerine göre işitme kaybı nedenleri şunlardır:

Dış kulak: Dış kulakta bulunan kulak kiri,yabancı cisim,kulakta yaşanan doğuştan şekil bozukluğu, dış kulak iltihabı yada tümörler, dış kulak yolunun  doğuştan kapalı olması

Orta kulak: Orta kulakta iltihap, kulak memesi kireçlenmesi, yırtılmış yada delinmiş kulak zarı, orta kulakta yer alan tümörler, basınç düşüklüğü

İç kulak : Yüksek gürültüye maruz kalındığında kokleardaki işitme sinirleri zarar görebilir. İç kulak iltihabı ve işitme sinirlerinde bulunan tümörler işitme kaybına neden olabilirler. Bu bölgeyle yaşanan işitme kayıplarına kalıcı işitme kaybı diyoruz.

İşitme kaybına neden olan faktörler:

Yaş: Yüksek sese uzun süre maruz kalmak, işitme sinirlerini yıpratır. Bu durum işitme kaybı riskini fazlalaştırır.

Genetik faktörler: Genetik faktörler işitme kaybı riskinizi arttırır.

Meslek:  Gürültülü ortamda çalışanlar işitme kaybı riski ile karşı karşıyadırlar.

Bazı ilaçlar: Antibiyotikler ve kemoterapide kullanılan bazı ilaçlar, iç kulakta hasar yaratabilir. Aşırı dozda alınan aspirin ve ağrı kesicilerde kulak çınlaması yada geçici işitme kaybına neden olabilmektedir.

Bazı hastalıklar: Yüksek ateşle seyreden menenjit gibi bazı rahatsızlıklarda işitme kaybına neden olabilir.

İşitme Kaybında Belirtiler Nelerdir:

Konuşma ve seslerin algılanmasında zorlanma yaşanması, televizyon ya da radyoyu daha yüksek sesle dinleme isteği duyulması, konuşmaktan ve sosyal çevreden kaçma isteği hissetmek, karşınızda konuşan kisinin daha tane tane ve yavaş konuşmasını talep etmeniz, özellikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda arka plandaki sesleri algılayamamak  olarak sayabiliriz.

Genellikle bu belirtileri dikkate almayan hasta doktora gitmekte gecikir ve tedaviyi güçleştirir. İşitme kaybını belirlemek için  kulak burun boğaz uzmanı ilk olarak dış kulak ve kulak zarında problem olup olmadığına bakacak.

Eğer bu muayenede bir sorun gözükmezse iç kulaktan kaynaklanan bir işitme kaybı olduğu üzerinde durulacaktır ve işitme ölçümü yapılacaktır. İşitme ölçümü; işitme kaybının tipini,derecesini ve frekansını belirler.

İşitme Sorunları Nasıl Tedavi Edilir

Kulak kirinin birikip tıkanması sonucu oluşan işitme sorunu doktorunuzun kulak kirini temizlemesi sonucunda  son bulur. Doktorunuz kulak kirini yumuşatarak zarar vermeden kulağınızdan alır. 

İşitme kaybı iç kulakta meydana gelen bir hasar yüzünden oluşmuşsa işitme cihazıyla tedavi edilirsiniz. İşitme cihazıyla sesleri daha sağlıklı duyarsınız.

İşitme cihazlarının yapısı, hastanın ihtiyacına göre değişir. Buna doktorunuz karar verecektir. İç kulakta meydana gelen sorunları gidermek için işitme cihazı yerine koklear implant denen tıbbi bir alette kullanılabilir.

İşitme kaybı yaşam kalitenizi fazlasıyla etkiler ve düşürür. Depresyona,kaygıya ve duymadığı için karşıdakilerin kendine kızdığı düşüncesine kapılır. Bu da sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here