Lamina kaplama (laminate) çeşitleri nelerdir

Lamina kaplama (laminate), dişteki fonksiyon veya estetik bozukluğun onarılması için kullanılan bir protez tedavisidir.

Lamina (laminate) diş kaplama, dişlerin ön yüzeylerinde yapılan ince bir yüzey kaplamasıdır. Dişlerin şekil, konum ve fonasyon bozuklukları ile doğal görüntü estetiğini düzeltmeye yönelik olarak yapılır. Onarım yapılacak veya estetik görüntü kazandırılacak dişin ön yüzeyinde ince bir tabaka halinde diş dokusu törpülenerek, kaplamada kullanılacak yaprak levha için gerekli yer hazırlanır.

Diş üzerinde yapılan bu törpüleme 0,1 ile 0,5 mm arasındadır.Çoğu durumlarda törpülemeye bile ihtiyaç duyulmaz. Porselen veya akrilik malzemeden üretilen yaprak şeklindeki ince protez tabaka, onarılacak diş yüzeyi üzerine özel bir yapıştırıcı malzeme ile yapıştırılır. Bu malzemenin farklı renk ve parlaklığa sahip seçenekleri bulunmakta olup hastaya uygun rengi kullanmak mümkündür.

Lamina kaplama (laminate)
Lamina kaplama (laminate)

Lamina kaplama dişlerdeki renk bozukluğu veya şekil bozukluğu nedeniyle psikolojik olarak rahatsız olan, toplum içine çıkmaktan kaçınan hastalar için mükemmel bir çözümdür. Lamina (laminate) diş kaplamasında, kompozit lamina kaplama, porselen lamina kaplama, mastik lamina kaplama gibi çeşitli yapım teknikleri mevcuttur.

Diş üzerine kaplanan ve yüksek bir dirence sahip olan porselen lamina kaplama diş için çok sağlam bir koruma ve estetik görünüm sağlar. Pürüzsüz, leke tutmayan bir yüzeye sahiptir. Ağız ve diş bakımına gereken özen gösterilmesi durumunda hasta hiç bir sorun yaşamaz.

Lamina diş kaplamasının yapımı

Lamina için diş dokusunda fazla miktarda kesme, inceltme, törpüleme gibi aşındırmalara ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla diş özü diş eti ve çevresinde bir hasara yol açılmamış olur. Lamina diş kaplama için diş üzerinde çok fazla bir kazıma ve törpüleme gibi preperasyon işlemi yapılmadığından diş dokusunda fazla bir kayba yol açılmamış olur. Bu durum aynı zamanda yapılan operasyonun hastaya bir eziyet vermeyeceği anlamına gelir. Kaplama işlemi için, bazı durumlarda, herhangi bir enjeksiyona gerek olmaz.Dolayısıyla, dişçi ve enjeksiyon korkusu yaşayan hastaların, çeşitli nedenlerle anestezi yaptıramayan hastaların lamina kaplamadan çekinmesine gerek yoktur. Eğer hastanın, diş üzerinde yapılan çalışma sırasında oluşan titreşime (vibrasyon) duyarlılığı varsa, hafif uyuşturmalar gerekebilir.

Lamina kaplama, ileri durumda olmayan şekil bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. Böyle durumlarda hastanın ortodontik tedavi görmesine gerek kalmaz. Lamina diş kaplama kısa sürede, onarılacak alanın durumuna ve kullanılacak lamina tekniğine göre değişmekle beraber 3-4 seansta sonuçlandırılabilen bir tedavidir. Lamina diş Özellikle direkt kompozit uygulamaları tek seansta bile yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here