Laminate Veneer Restorasyonlar

Laminate veneer restorasyonlar, göze hoş görünmeyen ön grup dişlere uygulanır. Dişlere estetik bir boyut kazandıran Lamina diş , daimi restorasyonlar içinde en koruyucu tedavi seçeneğidir. Diş dokusundan en az kesim yapılarak hazırlanan laminate veneer restorasyonların, klinik basarisi da yüksektir. Diş eti ile ilişkisi gayet iyi olduğu için ağızda çok uzun yıllar her hangi bir soruna neden olmaksızın hizmetine devam eder.

Laminate Veneer Restorasyonların Klinik Uygulamaları

Laminate Veneer Restorasyonların Klinik Uygulamaları maddeler halinde sıralamak gerekir ise;

Pratikte sık kullanıldığı durumlar:

1) Dişlerdeki gelişimsel renk ve sekil bozuklukları
2) Diş arası açıklıkların kapatılması (diastemalı dişlerde)
3) Kesici kenar kırıkları ve yan yüz çürükleri
4) Asimetrik durumların giderilmesi,

1) Planlama; restore edilecek dişler ile bu dişlere komsu olan dişler dikkatli bir değerlendirmeye tabi tutulur. Dişlerin renkleri gerekirse bleaching teknikleri ile ağartılır. Komsu dişlerde elde edilen beyazlığa uygun olarak, restorasyonlar tamamlanır. Bir diğer nokta, dişlerin klinik boylarının yani görünen boylarının birbirleri ile orantısı ve simetrisi ile dudaklarla ve gülme hattı ile olan ilişkileridir. Yapılacak periodontal operasyonlarla dişlerin ve diş etlerinin ilişkileri düzeltilir. Gerçekleştireceğimiz bu ön çalışmalar için 2 ile 4 hafta bekleme süresine ihtiyacımız olabilir. Ama harcayacağımız zaman daha estetik sonuçlar almamıza neden olacaktır.Uygulamanın klinik aşamaları;
2) Dişin hazırlanması, kesimi: Laminate veneer restorasyonlar için dişin diş eti seviyesinde itibaren sadece ön yüzeyinde ve mine tabakası içinde kalmak kaydı ile kesici kenara kadar 1 mm derinliğinde kesim yapılır. ( Doku kaldırılır)

3) Diş kesimini takiben, diş ile diş eti arasına daha net bir ölçü almak için retraksiyon ipi yerleştirilir. Kısa bir süre beklendikten sonra ipler yerleştirildikleri bölgeden çıkartılıp, kaliteli bir ölçü malzemesi ile ölçüler alınır.

4) Geçici restorasyonun hazırlanması; hastanın daimi kullanacağı restorasyonun laboratuarda hazırlanması süresince hastaya geçici bir restorasyon hazırlanır. Hem dişlerde hassasiyet oluşumunu önler, hem de diş etlerini korur.

laminate veneer restorasyonlar hakkında makalemiz de aradığınız soruları bulmadıysanız konumuzun altına yorum atarak sorularınızı sorabilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz. laminate veneer restorasyonları uygulama merkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here