Lejyoner Hastalığı Ne Demek

Havala sıcaklıkların artışıyla bir çok kişi klima alarak çözüm üretmekte tercih edilen AVM’ler ve klimalardan yayılan zararlı hava nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalanılmaktadır. Klima yoluyla bulaşan LEJYONER hastalığı ise en tehlikelisidir ve ölümle sonuçlana bilecek bir hastalık türüdür.

LEJYONER hastalığın ortaya çıkışı ve belirtileri ise akciğerde yoğunlaşan sorunlardan daha çok kas ağrılarına neden olmakta. Bunla birlikte halsizlik ve ateşlenme belirtileriyle kendisini göstermekte. LEJYONER hastalığın en büyük nedini ise ihmal edilen klima bakımı,klima filtrelerinde üreyen bakterilerin bulundukları sıcak ortamda çoğalıp klimanın çalıştırılmasıyla ortamdaki havaya yayılmasıdır.

LEJYONER hastalığı nedir?

Diğer bir değişle zatüre hastalığın dahada alevlenmiş halidir LEJYONER HASTALIĞI. Bu hastalığa sebep olan bakteri ise, Legionelle Pneumophilia adlı bakteridir. LEJYONER hastalığın bir özelliği ise kişileri tek tek etkisi altına alabildiği gibi salgınlara da neden olabilmekte.

Bakterinin en rahat üreme ortam ise Klimaların filtre sistemleridir. Dolayısıyla klimadan çıkan hava ile insanların solunum yollarına kolaylıkla ulaşıyorlar.

LEJYONER hastalığına neden olan Legionelle Pneumophilia adlı bakterinin çoğaldığı ortamlar ise, sis, sıcak banyolar, duşlar ve büyük binalar için klima ünitelerdir. Hastalık ise kişiden kişiye bulaşma özelliğindedir.


Lejyoner hastalığının belirtileri diğer pnömoni tip hastalıklara benzer semptomlara sahiptir ve belirtilerinde yüksek ateş, titreme, öksürük ve bazen kas ağrısıyla baş ağrıları görülür. Bu hastalığın teşhisinde göğüs radyografisine ihtiyaç olacaktır. Zatürreyi andıran bu hastalık laboratuvar testleri lejyoner hastalığına neden olan spesifik bakteriler tespit amaçlı yapılmalıdır.

KİM LEJYONER HASTALIĞI YAKALANMA RİSKİ NEDİR?

Otel ve restoranlarda çalışanlar lejyoner hastalığına yakalanma riski altındadır. Çünkü otel ve restoran gibi büyük havalandırmaya ihtiyaç duyulması ve bu şartlar altında zorunlu çalışılması hastalığa davettir.

Bunların haricinde yaz aylarında çalıştırılan araba kliması, yada evlere kurulan klimalar ve zaman geçirmek için gidilen AVM’ler gibi ortamlar kişiler için risk söz konusu olmakta.

LEJYONER HASTALIĞI KAÇ SAAT İÇİNDE BELİRTİSİNİ GÖSTERİR?

Lejyoner hastalığının bir özelliği ise tipik zatürrenin aksine bu hastalıkta akciğer solunum sistemine ait şikayetler ön planda değildir.


Hastalığın belirtileri ilk 24-48 saat içinde kendisini göstermeye başlar bunlarda:
-Vücutta halsizlik ve kırgınlık
-Eklem ve kas ağrıları
-Şiddetli başağrısı
-Daralma ve huzursuzluk
Hastalığın ilerlemesi halinde görülen belirtiler ise:
– Yüksek ateş ve ilk iki günde yoğun bir şekilde kuru öksürük.
– Sindirim sistemine bağlı olarak bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı.
– Konsantrasyon bozukluğu ve hastanın komaya girme riski çok yüksek.

LEJYONER HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE NE YAPILIR?

Lejyoner hastalığı diğer akciğer enfeksiyonların benzeri olduğu için bu hastalığı ayırmak oldukça zordur. Hastalığın tanısı ancak laboratuvar testlerin sonucunda konulmakta. Hastalığın tedavisinde yaklaşık 20 gün boyunca bakterilerle savaşacak antibiyotikler verilir. Hastalığın seyrine göre doğru antibiyotik ve uygun dozlara bölünerek hastalık tedavi edilir.

LEJYONER HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Hava sıcaklığın normalin üzerinde görülmesi ve serinlemek amaçlı klimalara ihtiyaç duyulduğunda, klimaların hastalık sebebi olmaması için bazı önlemler alınarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise araçlarda ve evlerdeki klimaların direkt yüze ve göğse vurmayacak şekilde ayarlanması. Klimaların filtre bakım ve temizliklerinin belirli aralıklarla yapılması oldukça önemlidir.


Klimalarda ortam için en ideal sıcaklık 25 derece olarak görülmekte ve klimanın derecesini dahada soğutulmamasına dikkat edilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here