Lingual Ortodonti’nin Avantajları ve Dezavantajları

Alternatifi bulunan her diş hekimliği yöntemi gibi lingual ortodontinin de, diğer yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yazımızda hastalar bakımından lingual ortodontinin avantajları ve dezavantajları konusunu ele aldık.

Lingual Ortodonti'nin Avantajları ve Dezavantajları
Lingual Ortodonti’nin Avantajları ve Dezavantajları

Lingual ortodontinin avantajları Nelerdir

Teller dişlerin iç yüzeyine yerleştirildiğinden dışarıdan fark edilmez. Estetiktir. Estetik kaygıları nedeniyle ortodonti tedavisinden çekinenler için makul bir alternatiftir.
Kullanılan malzemeler anti alerjiktir ve temizliği kolaydır.
Braketler kişiye özel olduğu için genç veya erişkin ayırt edilmeksizin neredeyse tüm vakalarda uygulanabilmektedir.

Lingual ortodontinin dezavantajları neler

Maliyeti çok yüksektir. Örneğin lingual ortodonti nedir başlıklı yazımızda belirttiğimiz üzere kişiye özel sistemle yurtdışına gönderilen ölçüler, bunların bilgisayar ortamından gerçek ortama aktarılması, Türkiye’ye gelmesi ve hekimin hasta ile geçirdiği zaman ve verdiği emeğin artmasının doğal bir sonucu olarak maliyet yükselmektedir.
Braket kopması gibi durumlarda çözümü geleneksel ortonti mekaniklerine göre daha zordur.
Tellerin takılmasının ardından dilde oluşan rahatsızlık hissi ve ufak tahrişler.
Braketlerin ardından ortaya çıkan konuşma değişiklikleri. (Geçicidir, dilin yeni yapıya alışmasıyla ilgilidir. Genelde 1 ayda konuşma eski haline dönebilir)
Lingual ortodotoninin avantaj ve dezavantajları konulu makalemizi okudunuz. Lingual ortodonti fiyatları 2017 başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir. Soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here