Metal Porselen Diş

Metal porselen diş çok uzun yıllardır kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Zamanla metal desteksiz kaplamalar daha popüler hale gelse de, insanlar tarafından yine de tercih edilmektedir. Kaldı ki bazı durumlarda anatomik özelliklerden dolayı doktorlar tarafından hastalara özellikle tavsiye edilmektedir.

Metal Porselen Diş
Metal Porselen Diş nedir

Metal Porselen Diş Nasıldır?

Porselen, estetik olmakla birlikte oldukça hassas bir maddedir. Özellikle arka kısımlarda kullanılan porselenler için destek veren birtakım maddelerin kullanılması gerekmektedir. Çiğneyici dişlerin olduğu kısımlarda bazı köprüler oluşturulmaktadır. Bu köprülere yardımcı materyaller de diyebiliriz. Metal destekli porselenlerde, üste porselen koyulur ve ağızda diş renginde bir görüntü sergileyen metal bir altyapı ile bu porselen desteklenir. Bu metal dişe tam da bir şapka gibi oturur ve porselenin altında yer alır. Ağızda, dil tarafında yalnızca ince bir çizgi halinde bir metal görünür, ki bu çizgi ağız açılmadan ya da çok dikkatli bir şekilde bakılmadan anlaşılmaz bile.

Porselen diş uygulamalarından sonra aşağıdaki durumlara dikkat etmek önemlidir :

  • Dişlerinizin bakımında daha çok dikkat etmelisiniz.
  • Ağızda fındık, ceviz gibi yiyecekleri kırmamalısınız.
  • Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamalı ve diş ipi, gargara gibi yardımcı ağız bakım ürünlerini kullanmalısınız.
  • Dişleriniz metal destekli bile olsa üzerinde hassas yapıya sahip olan bir porselen olduğunu unutmamalısınız.
  • En az uygulamada kullanılan malzemenin kalitesi kadar, sizin dişlerinizi sağlıklı ve hijyenik bir şekilde kullanmanızın da önemli olduğunu unutmayınız.

Metal porselen diş tercih edecekseniz bu konuda gerekli araştırmaları yapmalısınız. Yeni uygulamalar daha çok tercih edilse de bu uygulamanın da uzun zamandır kullanıldığını unutmayınız. Ayrıca bazı durumlarda metal porselen diş ağız anatomisi için daha uygun görülmektedir. Bu konuda uzman bir doktor seçmeniz, sizin doğru uygulamayı tercih etmenizi sağlayacak ve uygulama sonrasında çeşitli komplikasyonlar yaşamanızı engelleyecektir. Unutmayın, yaşanan en küçük komplikasyon yaşam standartlarınızı düşürecektir. Estetik kaygı nedeni ile başvurmuş olduğunuz bu tür yöntemlerin size daha büyük bir sıkıntı çıkarmasını istemiyorsanız, ucuz yöntemlere başvurmayın ve doğru hekimler ile ilerleyin. Porselen diş fiyatları için bu  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here