Mide Üşütmesi Sebepleri

Mide üşütmesini kısaca açıklarsak midenin grip olma durumuna mide üşütmesi diyoruz. Hemen hemen herkesi etkileyen bu rahatsızlık bulaşıcıdır. Bu nedenle önce kaynağı belirlenmeli sonrada en kısa sürede tedavi yoluna gidilmelidir.

 Hastalıkları hep kış ayında yaşanır gibi düşünsek de  insan vücudu yaz kış demeden virüs, parazit ve bakterilerin saldırısına açıktır. Mide üşütmesinin en başlıca nedenlerinden biri aşırı soğuk yiyeceklerin yenmesidir. Vücudun alışmış olduğu bir sıcaklık vardır bu sıcaklıktan daha fazla bir soğukluğun girmesiyle mide üşümesi yaşanır.

Mideye ani soğuk bir şeyin girmesiyle mide şoka uğrar. Hastalığın oluşma nedenleri arasında son kullanma tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi de yer alır. Bu ürünler kullanılırsa önce mide sonrada bağırsaklar etkilenir.

Mide Üşütmesi Nedenleri

Son kullanma tarihi geçmiş gıda maddelerinin tüketilmesi  mide üşümesine sebeptir. Kullanma tarihi geçmiş ürünler içlerinde  virüs ve bakteri üretmeye başlar. Bu yiyecekler tüketilirse öncelikle mideye sonrada bağırsağa zarar verir. Hastalığın bir diğer sebebi de vücudun direnç kaybetmesidir.

Direncini kaybetmiş bir vücutta tüm hastalıklara açıktır ve ilkte mide etkilenir. Vücudun direnç kaybetmesi sonucu virüs ve bakteriler saldırıya geçer ve mideyi hasta eder. Bu hastalığa neden olan virüs nora virüs ve rota virüstür.

 Vücudun alışık olduğu ısının dışında soğuk besinlerin mideye girmesi ile mide üşütmesi hastalığı yaşanır. Kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullandığımızda da bu hastalığa yakalanabiliriz.  Vücut direncinin  düşmesi de bu hastalığa sebeptir.

Mide Üşütmesi Koruma Yolları

Bu hastalıktan korunmak için öncelikle sok soğuk besinleri kullanmamalıyız. Mideyi şoka uğratacak besinler tüketilmemelidir. Besinler bir miktar oda sıcaklığında bekletildikten sonra yenmelidir.

Marketten ürün alırken son kullanma tarihleri  kontrol edilip öğle alınmalıdır ve o tarihe kadar tüketilmelidir. Evde son kullanma tarihi geçmiş ürün varsa asla tüketilmemeli ve atılmalıdır. En önemlisi de  vücut direnci artırılmalıdır.

Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekmektedir. hastalıkların  vücut direnci düşük olduğu zaman geldiğini unutmamak gerekir.

Düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmek ve vereceği tavsiyelere uymak hastalıklardan bizi koruyacaktır. Bu nedenle hasta olmadan da doktora gidip kontrolden geçilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here