Nasır tedavi yöntemleri

Cilt bir bölgede sürtünme ve basınç nedeni ile bir tahriş hissederse kalınlaşarak tepki verir. Buna da nasır adı verilir. Vücutta nasır meydana gelen yerlerin çoğu vücudun ağırlık taşıyan bölgeleridir. Nasırın en çok görüldüğü bölge  bu nedenle  ayaklardır.

Giyilen çok dar ve sıkı bir ayakkabı , sert zeminde oluşabilecek bir sürtünme, ayak parmaklarının birbirine yaptığı basınç bu rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Ayak nasır neden olan sebepler

  • Dışarıda yalın ayak yürümek
  • Ayağın fazla kemikli bir yapıya sahip olması
  • Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
  • Yüksek ökçeli ayakkabı seçimi
  • Yanlış yürümek, yere basmada yanlış yapmak
  • Sıkı ve dar ayakkabı giymek
  • Ayak yapısına aykırı ayakkabı kullanmak

saydığımız bu nedenler nasıra sebep olmaktadır. Ayakkabı seçimi bu nedenle çok önemlidir. Ayağı rahat ettirecek ayakkabı seçilmelidir. Şıklığından önce bu düşünülmelidir.

Nasır Çeşitleri

Sert nasırlar yoğun bir kökü olan sertleşmiş  deri tabakasıdır. Ayak parmakların tepe kısmında ufak ayak parmağının yanlarında ve tepe kısmında ve ayak altında oluşabilir. Yumuşak nasır ise 1-4 cm çap aralığında kızarmış bir bölge olarak görülür. Pürüzsüz ve ince bir merkezi vardır. Genellikle ayak parmakların dış yüzeyinde görülür.

Tohum nasırı topuğun yan ve arkalarında görülür. Ölü cilt  hücrelerinden meydana gelmiş bir nasır türüdür. Kalıtımsal olan nasır tipleri de vardır.  Bunlar 2.5 cm genişliğine kadar çıkarlar. Bunların oluşması için herhangi bir sürtünme yada basınca ihtiyaç yoktur. Ayak altında yada avuç içinde görülebilirler. Bu tür nasırlara çocuklarda daha sık rastlarız.

Nasır Nasıl Tedavi Edilir

Nasır tedavisi için uygulanacak yöntemlerden biri nasır bantıdır. Eczanelerden reçetesiz  bile temin edeceğimiz bu bantları nasirin tam üzerine gelecek şekilde uygulamak gerekir. Çünkü bu bantlarda asit vardır. Bant tam nasırın üzerine gelmezse sağlıklı deriye zarar verir enfeksiyona neden olabilir.Bu nedenle kullanırken çok dikkat etmek gerekir.

Ayrıca seker hastalığı olanlar için doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Nasır bantlarıyla tedavi edilemeyen köklü nasırlar plastik cerrahlar tarafından operasyonla alınır. Nasır oluşmasını engellemek en buyuk tedavidir aslında.

Ayaklarımızın rahat edeceği ayakkabı tercih edilmeli bu şekilde nasır oluşumu engellenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here