Nezle ve Grip Arasındaki Farklar

Halkımız Nezle ve Gribi birbirine karıştırıyor. Nezle olan Grip oldum Grip olanda nezle oldu diyor farkını bilmeden. İşte nezle ve gribin farklarını uzmanlar açıkladı.

NEZLE NEDİR?

Nezle vücudu üşütmekle ortaya çıkar, burun boşluklarının kuruması ve kaşınır gibi hal almasıyla başlamakta. İlk belirtilerden sonra burun akması ve aksırmayla kendini tam gösteren, hafif ateş, baş ağrısı ve vücut kırgınlığı ile hastalık ortaya çıkar.

Nezle; üst solunum yollarında, burun, boğaz borusunun viral enfeksiyonudur. çabuk vücuda
yayılır, kuluçka devri 1-4 gün arasındadır. Hastalıkta en sık görülen şikayetler ise; burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı ile başlar ve hastalığın ileri safhasında ise ses kısıklığı, öksürük, halsizlik, kas ve eklem ağrıları görülür.

Nezle olan kişilerde ateş genelikle 38°C’nin altında seyreder. Nezle belirtileri ise 7-10 gün sürebilir.

GRİP NEDİR?

Grip ve nezle genel olarak vücut kırgınlığı kas ağrıları ve ateşle kendisini gösteren, bulaşıcı bir hastalıktır. Üst solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur. Enfluenza çok yaygın viral bir hastalıktır.

Sağlıklı insanlara geçme süresi ortalama bir haftadır ve bulaştığında ise vücut direncinin düşmesine, kronik hastalığı olan kişilerde örneğin: diabet, kalp-akciğer hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, AIDS gibi hastalarda, yaşlı ve çocuklarda tedavi
süresinin daha uzun sürmesine neden olmakta.

Kuluçka süresi genel olarak 2-3 gün ve belirtileri: Baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürük. Küçük çocuklarda mide bulantısı ve kusma görülebilir.
38°C’nin üzerinde yüksek ateş görülür ve bu belirtiler 2-3 günden sonra hafifler.

Nezle ve Grip tedavisi:

Nezle ve grip de antibiotikler etkili değildir. Antibiotik kullanılmasında bir yarar yoktur. Antibiotik ancak bakterial komplikasyonlarlarda ; Sinüsit, ortakulak iltihabı gibi rahatsızlıklarda kullanılmalıdır doktorun tavsiyesi üzerine.

Tedavi için Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve antihistaminikler kullanarak şikayetleri azaltabiliriz. Grip ve Nezle olan kişilerde Aspirin kullanılması tavsiye edilmemekte.Soğut algınlığının iyileşme sürecini hızlandırmak için yapmanız gereken önemler ise:

1- Rüzgardan ve çok sıcak ortamlardan kaçının, ılık ve rahat ortamda bulunmaya gayret gösterin. Vücudu terletecek ve yoracak ağır fizik aktivitelerinden uzak durmalısınız ve bol bol dinlenmelisiniz.


2- Ateş ve vücut kırgınlıkları kendini gösterdiğinde mutlaka yatak istrahati yapmalısınız.


3- Vücutta meydana gelen su kaybını tekrar kazanmak için günde en az 8 bardak ılık sıvı alınmalı.Alınan bu sıvı ile mukusu’nunda yumuşaması sağlanmakta.


4- Bulunduğunuz odanın nemini artırmalısınız bunuda su buharı kullanarak yapabilirsiniz. Çevrenin nemini arttırmak göğüs tıkanıklığının kaybolmasına yardımcı olacaktır.


5- Grip ve Nezle iken sıgara içmek boğaz tahrişi ve öksürüğün artmasına neden olacağı için kesinlikle sigara içilmemeli.


6- Boğaz ağrısını ve yutkunmaktaki güçlüğü azaltmak için bol bol ılık su tüketin ve tuzlu su ile gargara yapın.


7- Vücudununuz direncini artırmak için ve hastalığın uzamaması için Vitamin C tüketmeye özen gösterin.

Nezle ve Gripten Nasıl Korunulur?

•Viral hastalık olarak bilinen bu hastalık elle temasla da bulaşmakta. Bu nedenle hastalığa yakalanan kişi başkalarına bu hastalığı bulaştırmamak için ellerini sık sık yıkamalıdır. Hasta olan kişi ve sağlıklı kişi mümkün olduğu kadar tokalaşmamalıdır.
•Hasta olan kişi hijyene çok dikkat etmeli ve sık sık kağıt mendil kullanmalı, hastanın kullandığı havlu ve bardağı ayrı tutulmalı.
•Burun akıntısının çok yoğun olduğu dönemde hasta karabalık ortamlardan uzak durmalı.
•Gribe yakalanma riskini azaltmak için Grip aşısı yapılmalı.

Hangi durumlarda Grip aşısı yapılmalı:

– 65 yaş üstü
– Diyabet hastaları (şeker hastaları)
– Astım hastaları
– Kronik akciğer hastaları
– Bağışıklık sisteminleri zayıflamış olan kişiler; Kanserli-lösemili, Bağışıklık sistemi hastalığı
olanlar, organ ve kemik ilği nakli yapılan kişiler
-İmmunsupresif ilaçı kullananlar.
– Kalabalık ortamlarda bakıma muhtaç olarak yaşayanlar; Huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda bulunanlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here