Ödem Neden Oluşur

Ödem nedir? hücre içi sıvısının hücre dışına çıkması ile hücreler arasında bulunan sıvının gerektiğinden fazla miktarda kan plazması toplaması rahatsızlığıdır. Hastanın gün boyu tükettiği su ve tuz miktarı ödem oluşumu ile doğru orantılıdır.

Ödem ile kilo artışı gözlemlenir, ödemin çeşidine göre tüm vücutta da yaşanabilir, bölgesel ödemde gözlemlenebilir. Vücutta gözle görülür bir şişme yaşanıyorsa yaklaşık 2,3 litre su vücutta tutulmuş demektir.

Ödemin oluşmasında bazen sebep yoktur, genetik faktörler ve stres önemli bir rol oynar. Ödem oluşumunda başlıca sebepler hareketsiz yaşam, ameliyat sonrası, hamilelik süreci, yanık sonrası, sıcaklık, adet dönemi sürecinde yada adet dönemi öncesi, aşırı tuz kullanımı, menopoza giren bayanlar, doğum kontrol hapı kullanan bayanlar, kötü beslenme ve yanlış yapılan diyet sonrası, kullanılan bazı ilaçlar ödeme neden olmaktadır.

Ödem Nasıl Atılır

Ödemi atmanın en iyi yolu bol bol su tüketmekten geçer. Vücudun ihtiyacı olan günlük 2,5- 3 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Kullanılan tuz miktarı kontrol altına alınmalıdır, fazla kullanılan tuz ödeme neden olmaktadır.

Beslenme alışkanlığı değiştirilmeli, lifli besinler tüketilmeye dikkat edilmelidir. Düzenli yürüyüş ve hareket ödemi  atmanıza yardımcı olacaktır. Kilolu iseniz en kısa sürede bu kilolardan kurtulmalısınız.

Alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalı, sigara kullanımı bırakılmalı. Alerji yaptığını düşündüğünüz besinleri yemeğe ara  verin. Sorun büyükse bir alerji testi yapılarak hangi besinlere alerjiniz olduğunu öğrenebilirsiniz. Kızartma ve yağlı besinlerden uzak durulmalı.

Ödem Nasıl Geçer

Ödemin sebebi araştırılıp, kaynağı bulunmalıdır çünkü  kalp, böbrek, damar, karaciğer rahatsızlıklarından dolayı ödem  sorunu yaşıyor olabilirsiniz.  Çeşitli hormanal  bozukluklar yada alerjik sorunlar yüzünden de vücudunuzda ödem oluşabilir.

Araştırmalar sonucu ödeminiz hiçbir rahatsızlığa bağlı değilse  fazla kilolarınızdan ve aşırı tuz tüketiminden kaynaklanıyor olabilir. Aşırı yorgunluk ve ayakta kalmakta ödeme neden olacaktır. Ödem bileninin aksine sadece el ve ayak şişmesi değildir.

Tüm vücutta da ödem yaşanabilir. Ödemin sebebi araştırılmalı ve tedavi yoluna gidilmelidir. Ödemli bölgeye parmakla basıldığında bir süre o bölgede parmak izi kalır, çukurlaşma oluşur. Ancak bu durum sert ödem için geçerli değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here