Ortodontist

Ortodontist Ne demek

Ortodonti, dişlerde ve çenede meydana gelen düzensizliklerdi. Ortodonti bilim dalı adına uzmanlık yapmış ve tedavisinde bulunan, bu amaç doğrultusunda özel bir muayenehanede çalışan, çalışma esnasında tüm uzmanlar gibi temizliğe ve titizliğe oldukça önem veren, hastaların sağlığını ve psikolojilerini ön planda tutan uzmanlara ise ortodontist adı verilmektedir. Bu alanda uzmanlığı olanlar bireylerin çene yapılarını, diş düzenlerini, ağız şeklini, surat simetrilerini göz önüne alarak hastalara doğru teşhis ve tedavi ile yönelmek zorundadırlar. Sağlık her şeyin başında gelmektedir. Özellikle ortodonti gibi psikolojiyi de etkileyen durumlarda uzmanlar daha hassas ve dikkatli olmalıdırlar.

ortodontist nasıl olunur
ortodontist nedir

 

Ortodontist Olmak için ne yapmalı

Öncelikli olan üniversitelerin 5 yıllık diş hekimliği bölümlerinde okunması ilk yapılacaklardan dır. Ardında uzmanlaşılan ortodonti alanında gerekilen çalışmaları tamamlaması gerekmektedir. Yani TUS sınavına girip 4 yıllık bir uzmanlık eğitimi alınınca ortodonti uzmanlığı yada diğer bir deyişle ortodontistlik unvanı alınmaktadır. Ortodonti hastalığı sadece hastalığın kendisi ile ilgilenmez. Bunun dışında hastanın sosyal hayata kazandırılmasında da etkendir. Bu konuda destek sağlayacağından dolayı ortodontist uzmanı psikoloji dalıyla da ilişkilidir. Güzel bir gülüş kazanacağı insanları mutlu etmektedir.

Tedavi süreçleri bazen uzun sürmektedir. Bu süreçte hasta kendini sosyal hayattan soyutlamaktadır. Tekrar hayata adepte olmak adına uzmana da pay düşmektedir. Hastalar açısından oldukça önemli ve kritik bir yer teşkil eden ortodonti hastalığında kararları vermek ve tedaviye geçme süreçleri uzmanlar için çok incelik gerektirmektedir. Çünkü hasta tedavi sonrasında yeni bir yüz, yeni bir imaj kazanmaktadır. Bu da hasta için oldukça önemli bir karar olduğundan hata kabul edilemez hale gelir.

Özel muayenelerde yapılan teşhis ve tedavi sürecinde hastaların kendilerini rahat hissetmeleri açısından muayenehaneleri temiz, titiz, düzenli ve güven veren bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Ortodontist kişilerinde tedavi sürecinde hastalara yaklaşımı, tutumu da oldukça önemlidir. Normal hayatta hastane ya da muayene alanlarında kimse rahat edememekte huzursuz olmaktadır. Bunun önlenmesi ve daha rahat bir tedavi dönemi yaşanması adına hasta-doktor ilişkisinin uyum içinde olması önemlidir.

 

Ortodonti tedavileri ülkemizin her yerinde yapılmaya devam etmektedir. Uzmanlara düşen görevler oldukça hassas ve fazladır. Bunun yanı sıra hasta bireylerinde uzmanları dinlemeleri ve gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. Böylelikle daha kolay bir iyileşme göstermeleri olasıdır.

Ortodonti uzmanına ücretsiz muayene olup ortodontik tedaviye başlamak için bize ulaşın sizler yardımcı olalım. Güzel bir gülüşün kapısınız aralıyalım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here