Ortodonti dişlerime zarar verir mi?

Diş Teli dişlerime zarar verir mi?

Düzgün tedavi sırasında sonra bakım doğru değilse diş hasar görebilir. Parantez, teller ve braketler yiyeceklere tuzak olabilir ve normalden daha fazla bakteri plağını neden olur. Yani dişleri ve cihaz iyice temizlenmesi gerekir. Temizlik yeterince sağlanırsa hiçbir zararı olmaz.

Ortodonti çalışması kalıcı mı?

Kalıcılığı garanti verilebilir. Dişler ileri tedavi gerektirecek kadar değişmesi Ancak, sıra vakadır.

Ortodonti yaptırırken acır mı?

Tüm aletleri ilk başta garip hissedebilirsiniz ve rahatsızlığa neden olabilir. Sorun uzağa gitmez ise ortodontist yardımcı ayarlamalar yapılması mümkün olabilir. Dişler hemen ayarlama sonrasında genellikle rahatsız ama bu çözülecektir.

Ortodonti tedavisi nasıl başarılı olur?

Başarı ortodontist becerileri ve coşku ile hasta ve velilerin yardımıyla arasında bir ortaklık bağlıdır. Bu Ortodontistiniz tarafından verilen talimatları yerine getirmek için önemlidir.

Tedavinin başarısı aynı zamanda hastanın bağlılığına bağlıdır. Çocukların ortodonti tedavi için hasta ebeveyn gibi keskin olması çok önemlidir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Tedavinin uzunluğu problemin ne kadar ciddiyetine bağlıdır ve 2-ve-1-buçuk yıl birkaç ay alabilir. Çoğu insan iki yıla kadar bir tedavi edilebilir.

Ortodonti tedavisine kaç kere geleceğim ?

Ortodonti aletler genellikle her 4 ila 6 hafta ayarlanması gerekir. Ortodontistiniz Cihazınızın ayarlaması gerekir ne sıklıkta size geleceğiniz bilgilendirilecektir.

Yapılan teller nasıl görünüyor?

Sabit braketler her zaman metalden yapılmış değildir. Plastik, seramik, özellikle yetişkinler için de kullanılabilir. özel bir tedavi seçeneği olarak sunulmaktadır.

Ortodonti lastikler nelerdir?

Bu dişlerin hareket etmesine yardımcı olan bir sabit paranteze narin elastik bantlar takmak gerekebilir. Eğer lastiklere gerek olup olmadığını ortodontist size söyleyecektir.

Görünmez braketler nedir?

Onlar, şeffaf plastik ‘dişleri düzeltmek için kullanılan (kalıplar) zor. Özel olarak kalıplanmış, biraz farklı aligners çeşitli grupları, her bir hasta için yapılır. Her set bir sonraki ile değiştirilir önce iki hafta boyunca takılır. Onlar açıkça plastikten yapılmış, böylece neredeyse görünmez. hizalayıcıların 22-23 saat en iyi sonuç için günde takılmalı. Kolayca, yeme, içme, fırçalama ve diş ipi için çıkarılabilir. Bu tedavi için önce tüm yetişkin dişlere sahip olması gerekir.

Fonksiyonel cihaz nedir?

Bu ortodonti aletler kullanarak çene büyümesini değiştirmek bazen mümkün olabilir. Bu fonksiyonel aletler çene kaslarının gücünü kullanmak ve sorunun belirli türleri ile yardımcı olabilir.

Sabit bir cihaz nedir?

Aparey kullanılarak olandan Çoğu zaman, dişler daha doğru hareket ettirmek gerekir. Yani sabit aletleri kullanılmaktadır. Bu braketler ve bantlar geçici dişler var. Esnek tellerle bu braketler birleştirilir ve dişin hareket ettirilmesini sağlar.

Çocuk Ortodonti tedavisi ne zaman yapılabilir ve çocuklar için diş teli tedavisi hakkında sorulan bir kaç sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Çok yoğun birleşmeden dolayı oluşan çarpıklık ya da aralıklı halde oluşan ayrıklık sorunları ağız bakımınızı ne kadar iyi yaparsanız yapın geçici bir durum değildir ve bu şekilde çözüme kavuşturulamaz. Yapılması gereken en kısa zamanda bir hekime başvurmak ve durum hakkında bilgi almak olacaktır. Bu sırada hekim tercihinizi yaparken dikkatli olacak ve güvenilir bir doktora başvurarak muayene olacaksınız.

Yapılması gereken işlem çekilen röntgen ile ilk muayene de belli olurken doktor hastaya çıkan sorunları anlatarak onayını alıp tedavi sürecine başlanır. Aynı zamanda erken tanı oldukça önemli bir konu olurken her tedavi sürecinde olumlu yanları bulunur. Oluşan çarpıklık, ayrıklık, konuşma bozukluğu veya çene yapısında olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken bir hekime danışarak tedavi sürecine başlamak olacaktır.

Çocuk Ortodonti Tedavisi Ne zaman Yapılmalı?

Çocuk ortodonti uzmanları bireyle güçlü bir iletişim haline girebilirse korkmadan tedavi sürecinin yapılacağını ve olumsuz bir durumla karşı karşıya kalınmayacağı anlatılır. Bu şekilde birey doktoruna giderken ürkmekten kurtulur ve uzmanın vermiş olduğu nasihatları dinleyerek uygulamaya çalışır. Özellikle küçük bireyler de doktor korkusu çok fazla olurken bu şekilde aşılması ve ilişkinin güçlenmesi gerekir.

Erken yaşta yapılan bu tedavi daha etkili sonuçlar vereceği gibi yetişkinin tedavi sürecine göre daha kısa sürede tamamlanır. Aynı zamanda gerek konuşma sorunları gerekse bozuk olan yapı düzene girerek sonuç gözle görülür bir hal alır. Ebeveynlerin dikkatli olması ve evlatlarında bir sorunla karşılaşmasalar bile 6-7 yaş aralığında mutlaka kontrol amaçlı bir uzman hekime gitmeleri gerekir. Böylece çıkacak sorunlar veyahut olumsuz durumlar ortadan kaldırılarak erken yaşta problemler ortadan kalkar.

Çocuk ortodonti muayene ederken kapsamlı olarak çalışmaktadır. Yüz, çene, kemik yapısı, diş etlerinin muayenelerini içermektedir. Erken yaşta yapılan tedavi ailelere de çok fazla masraf çıkarmayacağı için tercih edilmesi gerekir. Tedavi süreci hızlı ve kolay bir şekil alacak böylece bireyde ilerleyen zamanlarda bir problem yaşamayacaktır.

Gerek görsellik açısından gerekse psikolojik açıdan rahatsız eden kötü görüntü tedavi sayesinde ortadan kaldırılacak ve bireyin özgüven kazanması gerekecektir. Tedavi de yapılacak olan uygulama bireye teli takmak olacaktır. Bu teller normal bir yetişkin bireye göre çocuklarda daha kısa bir zaman zarfında bulunacaktır. Aynı zamanda çene yapısı ve kemik yapısı gelişmeye devam ettiğinden kolay bir iyileşme sürecine girecek etkili sonuçlar ortaya çıkarak gerek ayrıklık gerekse çarpıklıklar ortadan kalkacaktır.

Çocuk ortondonti işlemlerini yaptırmak için uygun olan en iyi zaman dilimi 11 – 12 yaş arasıdır. Bu süreçte büyüme atılımı boy gösterir ve ağızda süt dişleri biter. Hem çene kemikleri ile hem de sorunlar ile ilgili tedavi yapılan bu dönem aralığı oldukça uygundur. Takılan teller gün içinde yaklaşık olarak 16- 18 saat durmaktadır. Çocuk ortodontiler büyültme ve küçültme uygulamazlar, çünkü büyümeyi durdurmak mümkün değildir. Yapılan işlem büyümeyi durdurmayarak çene yapısına yön vermektir. Bu şekilde tedavi edilen ve etkili sonuçlar doğuran uygulama da sabırlı olmak ve yapılan tedaviye yardımcı olarak bakımını üstlenmek olacaktır.coçuk-diş

Çocuk Ortodonti Tedavisiyle Hoş Görünümler

Küçük yaşta olan için birçok çeşitli ürün bulunurken tellerin seçimini bireye bırakmanız daha doğru olacaktır. Arkadaşlarının dalga geçmesinden rahat olan bireyleri hekime götürerek aralarındaki güçlü ilişki kurmayı sağlamalısınız. Bulunan birçok desen ve renkte olan teller arasından seçim yaparak hoş görünümlü hale getirebilirsiniz. Alışmak için belli bir süre gerekirken ebeveynler bu sürede en büyük desteği verecek ve olumsuz bir durumun oluşmasına müsaade etmeyeceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here