Ortodonti Malzemeleri Nelerdir?

Ortodonti alanında ortodontik tedavi ve ortodonti uzmanı kadar merak edilen diğer bir konu da ortodonti malzemeleri hususudur. Bu yazımızda ortodonti malzemeleri konusunu ele alarak bu malzemeleri (apereyleri) tanıttık:

ortodonti malzemeleri
ortodonti malzemeleri

Ortodonti Malzemeleri Nelerdir?

Ortodonti malzemeleri 4 çeşittir. Bu malzemeler şu şekilde özetlenebilir:

  • Sabit apereyler: Çok basit diş hareketlerini sağlamaya olanak tanır.
  • Hareketli apereyler: Daha kompleks hareketlerin yapılmasına imkan tanır.
  • Fonksiyonel apereyler: Görece daha zor vak’alarda tercih edilir.
  • Ağız dışı apereyler: Ankraj artırmak, dişler arasında boşluk açmak veya boşluk kapatmak maksadıyla kullanılır.

 

Ortodontik tedavi yöntemlerinden biri ve en yaygın olarak kullanılanı sabit apereylerdir. Bu apereyler dişlerin üzerine yapılan bantlar yahut yapıştırılan braketlerden geçen ve birçok türü olan tellerden ibarettir. Sabit apereyler, kullanılan tele veya telin bükümüne göre çeşitlilik gösterebilir.

Hareketli apereyler ise ağızdaki tutuculuğu kroşeler vasıtasıyla ya da diğer yöntemlerle sağlanan ve hasta tarafından rahatlıkla çıkarılıp takılabilen apareylerdir.

Yaygın olarak kullanılan bu iki apereyin birbirlerine göre artı ve eksileri bulunmaktadır. Şöyle ki,

Sabit apereyler dişlere yapıştırıldığından, kırılma veya halkaların çıkması ihtimali dışında hastanın bu apereyi kullanmama gibi bir durumu olamaz fakat hareketli apereyler hasta tarafından çıkarılıp takılabildiği için düzenli kullanım gerçekleşmeyebilir.
Sabit apereyler, daha çok diş hareketine imkân tanır ve sabir apereylerde tedavi süresi daha kısa olur. Hareketli apereyler ise nispeten daha az diş hareketi imkanı sunar ve tedavi süresini uzatır.
Sabit apereylerin temizliği zor ve hastanın daha dikkatli davranması gerekirken hareketli apereylerin temizliği ve ağız içi hijyenin sağlanması daha kolaydır.
Estetik olarak sabit apereyler hareketli apereylere nispeten daha şık bir görünüm sunar.
Sabit apereyler hareketli apereyere kıyasla anatomik oluşumlarda daha az sorun oluşturma riski taşır.

Ortodonti malzeme fiyatları

Ortodonti malzemeleri fiyatları, kullanılan apereyin türü ve apereyde kullanılan malzemeye göre çeşitlilik göstermektedir. Bu fiyatlara bu malzemeleri satan firmaların internet sitelerini ziyaret ederek veya bu firmaları telefonla arayarak ulaşabilirsiniz. Ortodonti tedavisini üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde yaptırmak isterseniz genel olarak bu malzemeleri sizin tedarik etmeniz gerekeceğini unutmayınız.

Ortodonti tedavisi fiyatlarına sitemizde yer alan ortodonti fiyatları başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here