Ortodonti Nedir

Ortodonti Nedir: diş hekimlerinin dişlerde ve yüzde meydana gelen düzensizliklerini ele alan uzmanlık alanıdır. Latince de düz anlamına gelen ‘ortos’ ile diş anlamına gelen ‘dontos’ kelimeleri ortodonti‘nin kökenini oluşturmaktadır.  Kökenlerin de düz anlamına gelen kelimeler yer alsa da tam tersi bir olgu söz konusudur. Ortodonti bozukluğuna sebep olan birçok etken söz konusudur.

ortodonti nedir
ortodonti nedir

Ortodonti Nedir Ne yapar?

  • Hepimiz dişlerimizin çıkmaya başladığı andan itibaren muhakkak ki koruyucu hekimlere başvurmalıyız. Ama çoğumuz bunu yapmamaktayız. Küçük yaşlarda dahi yanlış uygulamalar sonucu bu düzensizlik meydana gelmektedir. Dişler vaktinden önce çekilmiş olabilir. Aynı zaman da fluor ve fissür koruyucu uygulamaları çoğu kişiler tarafından askıya alınmış sonrada unutulup gitmiştir. Bu gibi aksaklıklar ileri ki yaşlarda dişlerde ve hatta yüzde meydana gelecek düzensizliklere sebebiyet vermiştir.
  • Yine çok eski çağlarımıza dönecek olursak çoğu bilinçsiz ailenin yaptığı yalancı emziğin uzun süre kullanılması bile bu düzensizliklere sebep olmaktadır. Bu konuda da ailelerin bilinçli olmaları gerekmektedir. Anı kurtarma amaçlı ya da çocuklarını susturmak gibi durumlarda başvurdukları yalancı emzikler uzun süreli kullanıldığı takdir de böyle kötü durumlara yol açabilmektedir.
  • Dil emme, dudak emme, kalem ısırma, parmak emme gibi tik haline gelmiş ve kişiler tarafından sürekli yapılan eylemlerde ortodontik hastalığına yakalanmaya sebep olarak gösterilmektedir. Sürekli aynı hareketi yapmak diş ve çene yapılarında yamukluklara sebebiyet vermektedir
  • Burunda veya genizde et bulunması halinde çoğu kişi tarafından sürekli ertelenen problemlerdendir. Bu et durumu kişilerde sürekli ağızdan solunum alma yoluna itecektir. Bu solunum yöntemi de kişilerin çene yapılarında soruna yol açmaktadır. Aynı zamanda diş sürme bozukluklarına yol açmaktadır.
  • Bireylerin soy geçmişlerinde bu tarz bir problem söz konusu ise kalıtımsal olarak ailede görünmesi kaçınılmazdır. Ailede ki genetiksel diş eksiklikleri veya dar üst çene gibi problemler sıklıkla görünüyorsa, kalıtımsal olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda kişilerin en azından ailedeki küçük bireyleri erken yaşlarda diş hekimlerine kontrole götürmelerinde yarar vardır.
  • Bazı kas bozuklukları da ortodonti problemlerine neden olabilmektedir. Erken teşhis ve tedavi ile bu problemlerin ortadan kalkması mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here