Ortodonti Sonrası Pekiştirme Nasıl Yapılmakta

Ortodonti sonrası pekiştirme diş teli tedavisinin son aşaması olarak gözükmekte. Sizlere bu aşama hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İnsanların ağız yapısındaki en büyük sorunlardan bir tanesi çene yapısında meydana gelen olumsuz durumlardır. Ancak ne yazık ki bu sorunlar çocuk yaşlardayken giderilmiyor. Böyle olunca da çok kısa bir süre içerisinde sonlanabilecek olan tedavilerin bitirilme süresi tahmin edilenden uzun ve meşakkatli olabiliyor. Anne babaların bu aşamada çok dikkatli olması gerekmektedir.

Ağız ve çene yapısında oluşan sorunların giderilmesi adına ne kadar erken sonuca gidilmesi adına çalışmalar yapılırsa; ilerleyen dönemlerde kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlayacaklardır. Ortodonti tedavisi genel olarak bu tarz sorunların giderilmesi adına kullanılmaktadır. Uzun süreli bir tedavi olması her ne kadar insanları zorlasa da eğer ki gerekli olan noktalara dikkat edilirse hiçbir sorun yaşanmadan tedavi sonlandırılmış olacaktır. Bu tedavi ile birlikte ise ne yazık ki işlemler sona ermeyecektir.

Ortodonti Sonrası Pekiştirme Nasıl Yapılmakta
Ortodonti Sonrası Pekiştirme Nasıl Yapılmakta

Ortodonti Sonrası Pekiştirme Neden Önemli

Ağız yapısının düzeltilmesinden sonra ağız yapısında yer alan dokuların yeni pozisyona uyum sağlaması adına kemik dokusunun istenildiği gibi olgunlaşmaması adına belirli bir süre boyunca beklenmesi gerekmektedir. İnsanların büyük bir kısmı bu tedavinin sonrasında tellerin ağızdan çıkması sonrasında bütün işlemlerin bittiğini düşünürler. Halbuki tam tersi tedavinin sona ermesinin ardından ağız yapısı tekrardan eski pozisyona dönme konusunda bir eğilim göstereceği için doktorlar ortodonti sonrası pekiştirme işlemini yaptırmayı tercih ediyorlar. Ancak insanların büyük bir kısmı ne yazık ki bu tedaviyi yaptırmak istemiyor. Ancak aktif bir tedavi olmasa da pekiştirmeyi sağlayan bu tedavi ile birlikte insanlar hayatları boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadan her zaman istedikleri gibi sağlıklı bir gülüşe sahip olabilecektir. Üstelik bu tedavinin beraberinde pek çok farklı avantajı bulunuyor. Bunların başında ise hiç şüphesiz ki estetik anlamda her zaman istenilen güzel görüntünün elde edilmesi ön plana çıkmaktadır.

Ortodonti Sonrası Pekiştirme Tedavisinde Diş Hekimi Seçimi

Bu tedavinin süresi ve kullanılacak olan parçalar, bir önceki tedavinin ne kadar başarılı olduğu, kişinin yaşı, tedavi esnasında yapılacak olan hareketler ve anomali türüne bağlı olarak değişim göstermektedir. Dolayısıyla bu aşamada doktor seçimi çok büyük bir öneme sahip olabiliyor. Kaliteli bir doktor, kişiler için en uygun olan apareyin hangisi olduğunu belirleyecek ve sonrasında da bunları braketlerin çıkartılmasından hemen sonra takacaktır. Düşünülenin aksine apareyler ağız içerisinde herhangi bir kuvvete ya da estetik anlamda kötü bir görüntüye sebep olmamaktadır. Bundan dolayı da insanların bu konuda akıllarında herhangi bir soru işareti oluşmaması adına apareylerin modelleri ve ağızda duruş şekilleri ile alakalı fotoğraflar da insanlara gösterilecektir. Eğer ki sabit apareyler kullanılacaksa kesinlikle her bir yemek yemenin sonrasında mutlaka fırçalama işleminin yapılması gerekmektedir.

Sabit Aparey mi ? Hareketli Plak mı?

Fırçalama işlemi yapılamıyorsa ortodonti sonrası pekiştirme tedavisinin en iyi şekilde devam etmesi adına ağzın çalkalanması önemlidir. Bu aşamada dikkat edilecek olan en önemli ayrıntılardan bir diğeri ise apareyin diş macunu yerine fırça ile temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Essix aparey yerine plak kullanımı tercih edildiyse bu plak günde 1 kere sıvı sabun ve fırça, ılık su üçlüsü ile birlikte temizlenebilecektir. Eğer ki doktor kişilere hareketli plak vermişse yemek yerken plağın çıkartılarak kabına koyulması gerekmektedir. Retainer kullanıldığı durumlarda bu parçanın ağızda olmadığı durumlarda kutusundan başka hiçbir yere koyulmaması gerekmektedir. Bunun en büyük sebebi ise parçaların çok hassas olması ve hemen kırılabilmesidir. Eğer kırılırsa hiç zaman yitirilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Bazı kişiler apareyleri ağızlarına tam olarak oturmadığı zaman kendi kendilerine bunu ayarlamak yerine mutlaka doktora gidilerek ayarlama işleminin burada yapılması gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here