Ortodontistler

Ortodontistler nedir:

Ortodonti, dişlerde ve çenede meydana gelen düzensizlikleri teşhis ve tedavi eden diş hekimliği dalıdır. Bu alanda bireylere yardımcı olan uzmanlara da ortodontist adı verilmektedir.

Ortodontistlerin görevlerini kısaca ele alacak olursak;

  • Dişlerde meydana gelen kaymaları ve çarpışıklıkları giderirler.
  • Alt veya üst çenede diş kaymalarından dolayı meydana gelen düzensizliklere karşı tedavi uygularlar.
  • İleri ki zamanlarda meydana gelebilecek dişeti rahatsızlıklarına karşı önlemler alırlar.
  • Üstçene veya alt çenedeki eklem rahatsızlıklarına son veririler.
  • Çiğneme fonksiyonlarını daha kullanılabilir ve sağlıklı duruma getirirler.
  • Çenede veya dişlerde meydana gelen bozukluklar konuşma yetisinde de sorunlar çıkarmaktadır. Ortodontistler yaptıkları tedavi sonucu bu sorunu da ortadan kaldırabilmektedirler.
  • Estetiksel anlamda da yüzde meydana gelen bozukluklar bu tedavi sonucu giderilmekte ve bireyin kendini daha iyi hissetmesine yol açmaktadır.
  • Ortodontistler birçok sağlık dalıyla ilişkili hareket ederler. Bunlar arasında kulak-burun-boğaz gelmektedir. Burunda bulunan sıkıntılar ağız yoluyla solunuma sebep olacaktır. Bu da ağızda ve çenede bozukluğa sebep olabilir. Bu gibi durumlarda iki sağlık dalı beraber hareket eder ve sorunlar çözümlenmiş olur.
ortodontistler
ortodontistler

Ortodonti tedavisi yaptırmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken öncelikle doğru bir ortodonti uzmanı bulmaktır. Bunun için önceden yapılmış bir araştırma sizin için doğru olacaktır. Bu araştırmada en büyük etkenlerden biriside hiç kuşkusuz çevrenizdir. Diş hekimleri konusunda fikir sahibi olan çevrenize sorabilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerinden gideceğiniz hekimler hakkında yorumlara bakabilir önceden bir bilgi sahibi de olabilirsiniz. Aynı zaman da iyi bir ortodontistin konuyla alakalı doktrinsel bilgi düzeyi yüksek olmalıdır. En son çıkan teknolojileri ve yenilikleri yakından takip eden kendini geliştirebilen bir uzman olmalıdır. Bunların yanı sıra iletişimde güçlü, titiz, disiplinli ve hassas olması ortodonti hastaları için oldukça önemlidir.

Ortodontistler kişilerde yeni bir imaj yarattıkları için işlerinde hassas davranmaları ve kişiyle iletişiminin güçlü olması çok önem arz etmektedir. Bu tedavi hiçbir şekilde hata götürmeyen zor bir süreçtir. Bu yüzden uzmanların titizlikle davranmaları kaçınılmazdır. Doğru bir araştırma evresinden sonra uzmanınızla olan ilk muayene sırasında her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Ortodontistlerin il listesine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here