Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedenleri

Anlam olarak OSTEO (kemik) ve POROZ (gözenekli) kelimelerin birleşimi ile oluşan Osteoporoz, kemik yapısı itibarı ile devamlı olarak yenilenen ve yıkılan, kendini yenileyen canlı bir dokumuz dur. Bu dokuların zamanlar kendini yenileyemeyen kemikler deforme olmaya başlamasıyla KEMİK ERİMESİ (Osteoporoz) başlar.

OSTEOPOROZ (Kemik Erimesi) nedenleri ve Tedavisi nelerdir?

Kemiğin mineral içeriklerinin azalması nedeni ile dayanıksızlığı ve dolayısı ile yapsının değişmesiyle kolay bir şekilde kırılabilir hale gelmesine KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ) dir. Kemik Erimesi (OSTEOPOROZ)dan etkilenen kemikler ise omurga kemiği, kalça kemiği, elbilek kemikleridir.

Kemiklerin yapısının değişmesiyle kırıklar en sık olarak bu kemiklerde oluşmakta. Kemik erimesinde en sık görülen kırıklar bu kemiklerdedir. Kemik erimesi, kemiklerin kolay kırılabilir hale gelmesine neden olur,

Kalça, el bilek kemiği ve omurların
kolay kırılmasına, boyun kısalmasına ve yavaş yavaş kamburlaşma ile oluşan sırt bölgesinde ağrılar, göğüs kafesinde anormal şekilde değişiklik ve göğüs kafesinin hacminin azalması görülmekte.

Kemik Erimesinin sebebiyle küçülen göğüs kafesi kalp ve akciğerlerin normal
bir şekilde çalışmasını engellemekte. Oluşan kalça kırıkları ise muhakkak ameliyat gerektirmekte ve ameliyat sonrası kemiğin kaynaması ise kişinin yaşına bağlı olarak zorlu bir döneme girmesine neden olacaktır.

Bu zorlu dönemde kaynamayan kemikler, hastanın yürümemesine, başkalarına bağımlı yaşamasına ve hareketsizliğe neden olarak kemiğin daha da erimesine sebep olacaktır.

KEMİK ERİMESİNİN OLUŞUMUNA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Osteoporoz, kalsiyum metabolizmasını direkt olarak ilgilendirmekte. Kalsiyum emilmesini ve özellikle vücutta tutulmasını sağlayan hormonların yeterli oranda salınmaması ve ya bulunmaması gibi hormonsal bozukluklar sonucunda ortaya çıkmakta.

ÖSTROJEN; Kadınlarda bulunan östrojen denilen hormon, kemiklerin yıkımını önlemekte. Menopoz döneminde ise bu hormon azaldığında kemik yıkımı hızlı bir şekilde artmaya başlar. Menopoza giren bayanlarda kemik kaybı oluşur buda ilk beş yılda ortaya çıkmakta, sonraki yıllarda ise azalarak devam etmekte.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) çocuk ve gençlerde görülmesinin en büyük nedeni ise kalsiyum yetersizliği ve D vitamini yetersizliği ile güneş ışınlarından yeterince faydalanmamalarıdır. Bunlardan dolayı kemik kitlesinde azalmalar meydan gelmekte. Böyle bir durumda kemik ölçümü yapılır buda 5-8 dakika gibi kısa bir süre içerisinde ölçülmekte bu tür ölçümün gerekli olup olmadığına doktorunuz karar vermeli.

KEMİK ERİMESİNDE YAPILMASI GEREKEN EGZERSİZLER

Kemik erimesinde yapılması gereken egzersizleri mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı ve doktorunuzun önerisinde yapılması gereken egzersizler uygulanmalı. Kemik Erimesi hastalığında kemikler oldukça narin bir yapıya sahip olmakta ve hassaslaşarak çabuk kırılmalarına neden olmakta. Dengesizce yapılacak olan hareketler kemik kırılmalarına neden olabilir.Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde yapılması lazım.

KEMİK ERİMESİNİ NASIL ÖNLERİZ

Kemik Erimesini önlemek yada önleyici tedbirler almak mümkündür.Sağlıklı bir yaşam ile başta kemik erimesi olmak üzere hemen hemen her hastalığın önlemini alabiliriz.Bunların başından Dengeli beslenme ve düzenli spor gelmekte.

Düzenli spor yapmak kemiklerin hastalıklara karşı daha güçlü ve kuvvetli olmasını sağlarız. Düzenli spor ve dengeli beslenmenin yanı sıra vitamin ve minerallerin de önemi çok büyüktür.

Kemik erimesi (Osteoporoz) hastalığına en iyi gelen vitamin D vitaminidir.D vitamini ise güneş ışınlarında bolca bulunmakta.D vitamini almak için düzenli olarak güneş ışınlarından faydalanılmalı. Kalsiyum kemiklerimiz için önemli ve bir çok yiyecek ve içecekte mevcuttur.
Magnezyum almak, hem Kemik Erimesi ve bir çok hastalık için önceden tedbir almak için gereklidir.

KEMİK ERİMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR

•SIRT AĞRISI (Omurga kemiklerinde kemik erimesinin ilerlemesi durumunda ortaya çıkar)
•BEL AĞRISI
•BOYUN AĞRISI
•BOY KISALMASI
•ÖNE EĞİK VE KAMBUR VÜCUT ŞEKLİ
•EL BİLEĞİ,KALÇA ve OMURGA gibi kemiklerde kırıklar
•KEMİKLERDE AĞRILAR(İlerlemiş osteoporoz hastalarında görülür, kemiklerde hassasiyet oluşur
•VÜCUT ŞEKİL BOZUKLUKLARI (Omurga ve diğer kemiklerdeki kırıklara bağlı olarak meydan gelir)
•HAREKETSİZLEŞME (Kemik erimesini ileri safhasında görülür ağrı ve kırıklardan dolayı hasta giderek hareketsizleşir ve yatağa bağımlı olur)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here