Parkinson Hastalığını Belirtileri

Parkinson nedir ? dopamin üreten beyin hücrelerinin  kaybıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kademeli olarak ilerler. El, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi zaman geçtikçe fazlalaşır.

Hastalık ilerledikçe kişi yürüme ve konuşma zorluğu yaşayabilir ve zamanla tek başına günlük işlerini yapamaz hale gelir. Bu hastalığın maalesef bir tedavisi yoktur.

Bazı ilaçlarla ancak seyrini yavaşlatabilirsiniz. Bazı durumlarda ameliyat edilerek  bazı semptomların iyileşmesi saplanabilir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. İlk belirtiler hissedilmeyecek kadar hafif olabilir.

Başlangıç aşamasında sadece vücudun bir tarafını etkilerken ilerledikçe her iki tarafta da gözlemlenir. El titremesi, baş parmağın istemsiz hareketi, çene ve dudakta hafif titremeler en sık görülen belirtiler arasındadır. Bu titremelere bacak kaslarının seğrimesi eklenir.

Her el titremesi de parkinson olarak algılanmamalıdır. Ağır bir şey taşıyıp bıraktıktan sonrada elimizde titreme hissedebiliriz bu hastalıkta dinlenmiş bir elin titremesi  söz konusudur.

Parkinsonlu Hastalarda Hareket Yavaşlar

Bu hastalık kisinin hareket kabiliyetini zayıflatır. En basit hareketi bile yaparken uzun zamanda yapar, attığı adımlar küçülür , ayaklarını sürüklediği için yürüme güçlüğü çeker.

Kasların sertleşmesinden dolayı hareket kabiliyeti kısıtlanır ve hareket sırasında ağrı oluşur. Yürürken kolların sallanmaması,omuz ve kalçaların ağrıması, tutulması kasları etkileyen belirtileri arasındadır. Yazı yazarken ani değişmeler, harfler küçülür, kelimeler birbirine daha yakın ve karışık hale gelebilir.

Normalden daha hızlı ve daha yavaş konuşmak, konuşmaya başlamadan önce duraksamak, cümleler arasında durmamak, konuşurken yüz mimiklerini kullanamamakta parkinson belirtisidir.

Parkinsonda Diğer Belirtiler

Bu hastalığa bağlı olarak duruş bozukluğu yaşanabilir. Hasta kambur durabilir, denge  sorunu yaşayabilir. Derin uykudayken tekme yada yumruk atmak, yataktan düşmek parkinson belirtisidir.

Bu hastalığın ilk safhalarında bağırsak harekelerinin yavaşlaması sonucu kabızlık sorunu yaşanır. Koku alma yeteneği azalır, hasta en keskin kokuyu bile hissedemez. Mimikler kaybolur, yüzde ciddi bir ifade oluşur. Hastalık ilerledikçe yutkunma sorunu yaşanır.

Tansiyon düşebilir buna bağlı olarak göz kararması ve baş dönmesi sorunu yaşanabilir. İdrara çıkamama ve idrar tutamama sorunu yaşanır. Hastalığa bağlı olarak hastada duygu dalgalanmaları yaşanır. Depresyon yaşanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here