Porselen Diş Kaplama

Porselen diş kaplama son yılların popüler diş uygulamalarından biridir. Uygulama her ne kadar önceleri pahalı olsa da, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her kesimden insanın tercih ettiği bir uygulama haline geldiğini söyleyebiliriz.

porselen diş kaplama
porselen diş kaplama

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen kaplamalar çeşitli şekillerde olabilir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

Yaprak kaplamalar bir hayli talep görmektedir. Yaprak kaplama için öncelikle diş minesinin bir kısmının üzerinin kazınması gerekmektedir. Kaplamanın yapıştırılabilmesi için yeteri kalınlıkta bir mine kalması dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Bu yöntem, beyaz diş özlemi çeken insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu dişleri kullanırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Eğer dikkatli davranılmaz ise, ağızda koku ve diş etlerinde çeşitli komplikasyonlar ve yaralar ile karşılaşmanız mümkündür.

Metal destekli porselen diş kaplamaları genelde ağzın arka tarafında yer alan azı dişleri ve onların önündeki dişler için tercih edilmektedir. Bu uygulama daha sağlam dişlere uygulanmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Özellikleri

Porselen diş kaplama zirkonyum ve metal destekli kaplamaları ile bilinir. İki uygulama da aynı kuvvettedir. Bunun yanı sıra porselen olanlar metallarden daha pahalıdır. Full porselen kaplamalar genel olarak ön dişlerin onarılması ve özellikle estetik bakımdan düzeltilmesi için kullanılmaktadır.

Full porselen kaplamaların ışık geçirgenliği daha yüksektir. Ayrıca metal destekli kaplama ile kıyaslama yaparsak, bu uygulama diş köklerinde kararma yapmamaktadır. Full porselen kaplamalar konusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Unutmayın ki, bu uygulamadan sonra dişleriniz daha hassas olacaktır. Bu sebeple porselen diş kaplama yapıldıktan sonra tüketeceğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle sert şeylerin ısırılması konusunda büyük hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.

Doktorunuz ile bu uygulama sonrasındaki rutin hayatınız konusunda istişarelerde bulunmanız şarttır. Zira uygulama kaplamadan sonra dişlerinize eskisinden daha iyi bakmalı ve çeşitli durumlara dikkat etmelisiniz. Belli aralıklar ile dişlerinizi kontrol ettirmeniz size muhakkak büyük fayda sağlayacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Disimplant.web.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here