Porselen Diş kırılır mı?

Porselen diş kırılır mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet, kırılabilir. Porselen dişler her ne kadar kırılmaya karşı güçlü materyaller içeriyor olsa da tamamen kırılmaz durumda değillerdir. Porselen diş uygulamalarında kırılmayı en çok etkileyen iki faktör bulunmaktadır; kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulamayı yapan diş hekimlerinin işe yeterince hakim olması.

Uygulama esnasında diş kırılması açısından önemli olan özellikler:

Porselen diş uygulamasının yapılması esnasında en önemli hususun uygulamayı yapacak olan hekimlerin bu iş için yetenekli olmalarından geçtiği söylenebilir. Uygulamaya tam olarak hakim olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalarda sadece porselen dişlerin kırılması değil, dişlerin estetik açıdan da istenildiği şekilde olmaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

Bunun yanında porselen diş kaplamaları ya da protezleri maddi açıdan yüksek tutarlı uygulamalardır. Bu nedenle bazı kişi ve kuruluşlar bu uygulamaları fiyat olarak çok daha ucuza yaparken, kullandıkları malzemelerin kalitesini oldukça düşürmektedirler. Şu anda kullanılan zirkonyum kaplamalı porselen diş uygulamaları sonucunda en iyi sonucun alındığı kaplamalardır. Ancak maliyeti azaltmak için en eski akrilik kaplamaların dahi kullanıldığına rastlanılmakta ya da zirkonyum içermeyen metal kaplamaların hastalara zirkonyum kaplama olarak lanse edildiği görülmektedir.

Bu tarz uygulamaların sonucunda porselen kırılır mı sorusuna alınacak evet cevaplarının sayıları artmaktadır.
Porselen diş kaplamalarının usulüne uygun olarak ve dikkatsiz bir şekilde yerleştirilmesi de porselen diş kırılır mı düşüncesi konusundaki olumsuz örneklerin sayısını arttırabilir. Kaplamaların çeneye orantısız ve olumsuz bir şekilde oturtulması, dişlere homojen olarak dağılması gereken ağırlık noktalarının belli noktalarda toplanmasına ve bu sayede porselen dişlerin bazılarının kırılmasına neden olacaktır.

Dişleri fırçalarken yanlış usuller kullanılması, dişleri yıpratabilir. Bu nedenle diş protezi yaptıran hastalar yemek yemede ki dikkatlerini, diş hekimlerinin tavsiyeleri doğrultusunda dişlerini fırçalarken de kullanmalıdırlar.
Diş protezleri yaptıran hastalarda, bu protezlerin doğal dişlere göre daha sağlam olduğu gibi bir inancın bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle günlük hayattaki kullanımlardan, bazı özel durumlara kadar dişlerin kullanımlarına dikkat edilmemesi diş kırılır mı konusunda hastaların yanılgıya düşmelerine neden olmaktadır.

Porselen dişler estetik olur mu?

Evet estetik çalışmalarla yapılarak kendi dişlerinize benzeltilebilir.

Estetik çalışma tamamen sanat işidir bunuda genellikle diş protez teknisyen (laboratuvar çalışanları) yapar.

Dişlerimi diş protez teknisyenlerime yaptırabilirmiyim ?

Hayır, diş protez teknisyenleri yapamaz çünkü hekim, doktor değillerdir. Diş protez teknisyenleri laboratuvarda doktorun aldığı kalıp ölçüsü üzerine diş protezlerini yapabilir sadece. Ve diş protez teknisyenleri diş hekimleri, doktorlarıyla anlaşmalı ve ortak çalışmaktadır.

Porselen diş sağlıklı mı?

Porselen dişlerin insan sağlığı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

Ama dişlerinizi kimin yaptığının önemi var. Gerçek bir diş hekimi olmayan korsan bir diş hekimlere giderseniz büyük hastalılıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tabiki bu genel sağlığınız için geçerli,birde yaptırmış olduğunuz bir dişi yapan hekiminizin protezlerin yapılması için gönderdiği labortuvarda kullanılan malzemelerde işin sağlamlığı ve genel sağlığınız için çok önemli. Porselen diş kırılır mı? Bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalıştık porselen kaplamalar hakkında tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here