Porselen Diş Nasıl Yapılır

Porselen diş nasıl yapılır, diye düşünüyorsanız eğer bunun aslında hiç de kolay bir uygulama olmadığını öncelikli olarak bilmeniz gerekmektedir. Halk dilinde sürekli kuron kaplama deyimini duyabilirsiniz. Kuron sanıldığı gibi bir kaplama çeşidi değildir. Kelimenin orjinali crown’dur ve dilimize kron olarak geçmiştir. Kron ağız içinde yer alan ve dişlerin en çok iş yapan kısmına verilen addır. Dişin diş eti üzerinde yer alan ve “taç” olarak adlandırılan bir bölümü vardır. İşte bunun bir diğer adı da krondur.

porselen diş nasıl yapılır
porselen diş nasıl yapılır

Diş Bölümleri

Dişlerimizde yer alan bölümler şunlardır :

  • Kron ( Taç)
  • Boyun
  • Kök

Porselen diş nasıl yapılır, sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikler diş ve ağız yapısını iyi tanımak gerektiğini unutmayınız. Dişlere yapılan porselen kaplama kron (taç) denilen kısımda yapılır. Çürükler ilk etapta kron yani taçta başlar. Çiğneme ve öğütme işlemi de burada gerçekleşir.

Kron Kaplama Nedir?

Kron kaplama, dişin bir sebepten dolayı zarar görmesi neticesinde, dişi koruyan taç üzerinde yer alan minenin kırılma, incelme, delinme ve benzeri edenler ile asal özelliğini kaybetmesinden sonra, minenin yeniden koruyucu özelliğini kazanması için bazı işlemlerden geçerek tekrar aynı özellikleri kazandırılmasına verilen addır.

Kronun yapılmadan evvel ölçümlerin iyi alınması önem teşkil eder. Zira ufak kaymalar, büyük sıkıntılar çıkarabilmektedir.

Porselen Diş Nasıl Yapılır Video

Porselen diş nasıl yapılır, diye düşünürseniz genel olarak bilmeniz gereken bilgi bunun aslında kolay bir uygulama olmadığı ve titizlikle takip edilmesi gerektiğidir. Doktor seçiminde sonra uygulama önesinde ölçümler ve ön tetkiklerin yapılması için doktora gitmelisiniz. Ortalama olarak üç kez doktora gitmeniz gerekebilir. İlk doktor randevusunda ağız ve diş yapınız uygulamaya uygun mu, değil mi bu tetkik edilir. Ardından ağız ve diş yapınıza uygun protez için ölçüler alınır. Laboratuvar ölçülerinize uygun olan protezi üretir. İkinci randevunuzda dişlerinize gereken müdahaleler yapılır. Gerek duyulursa bir kez daha randevu verilebilir. En son randevunuzda sizin için yapılmış olan protez porselen diş takımı ağzınıza yerleştirilir. Bundan sonra önemli olan herhangi bir komplikasyonla karşılaşmamaktır. Porselen diş fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here