Porselen Diş Renkleri Nelerdir?

Porselen diş renkleri “skalası” en az diş ve ağız yapınızın teşhisi kadar önemlidir. Diş bakımınız yaptırdıktan sonra özellikle bölgesel olarak kaplama ya da diş ekletme seçeneklerinden faydalanacaksanız dişlerinizin bir bütün halinde olması oldukça önemlidir. Elbette doktorunuz bu konuda size gereken detayları verecektir; ancak sizin yine de ön bilgi sahibi olmanız bir hayli önemlidir.

Porselen Diş Renkleri
Porselen Diş Renkleri skalası

Doğru Porselen Diş Renkleri ve Seçimi

Her birey dişlerinin mümkün mertebe beyaz ve parlak olmasını, sağlıklı görünmesini ister. Bu talep her ne kadar doğal olsa da, yapılacak işlemlerin uygunluğu da bir hayli mühimdir. Protez kaplama renginizi seçerken aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir :

  • Doktorunuz size renk seçimi için bir renk skalası verecektir “yukarıdaki resimde olanlar“. Bu skalaya bakar bakmaz tercih yapmanız bir hayli önemlidir. Zira renkler birbirine yakın olduğu için gözünüzde yanılma olmasına müsaade etmemelisiniz.
  • Gözlerinizin on farkını algılama süresi 5 – 7 saniye olarak belirlenmiştir. Bilimsel bir açıklama olan bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Renk skalasına uzun uzun bakmanız sizin renkler arasındaki ton farkını ayırt etmenizi an be an güçleştirecektir.
  • Kısa süre ve uzun aralıklar ile renk skalasına bakabilirsiniz.
  • Seçim yaparken orijinal diş renginizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
  • Ağzınızdaki dişlerin tamamını değiştirmek gibi bir niyetiniz var ise, işiniz pekala daha kolaydır. Zira orijinal dişlerinizi zaten kaybedeceğiniz için, seçeceğiniz diş renginin orijinal diş renginize uygun olması gibi zaruri bir durum yoktur.
  • Full porselen diş yapımı söz konusu ise, porselen diş renkleri seçimi konusunda yapmanız gereken yaş, ten rengi, göz rengi gibi özelliklerinizi göz önünde bulundurmaktır. 65 yaşında biri için bembeyaz dişler önemli olsa da, seçilen en beyaz protez ağza takıldığı zaman çirkin bir görüntü ortaya çıkabilir.

Porselen diş renkleri seçimi oldukça önemlidir. Bu sebeple uzman görüşlerini değerlendirmeniz sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Bunu yaparken elde bulunan renk skalalarının sizi yanıltmasına müsaade etmeyiniz. Unutmayın, dişler yüzümüzde dikkat çekici bir yerdedir ve bu dikkat çekici kısmın sorunlu olmasından hiçbirimiz hoşlanmayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here