Porselen Diş Yapımı

Porselen Diş Yapımı insanlar tarafından özellikle belli bir yaş ortalamasını geçtikten sonra sıkça tercih edilen, genelde estetik kaygı neticesinde uygulanan; ancak ortodontik tedaviyi de beraberinde getiren uygulamalardan biridir. Porselen dişler, kişilerin ağız ve diş yapılarına uygun olarak titizlikle hazırlanır. Ciddi bir süreç gerektiren porselen diş yapımı, işini bilen uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Zira uygulamanın sağlıklı koşullarda titizlikle yapılması elzemdir.

Porselen Diş Nedir?

Porselen diş, ana dişin uygun ölçülerde tıraşlanması ve bunun üzerine uygun ölçülerde porselen kaplama işleminin yapılması ile ortaya çıkan estetik bir uygulamadır. Tabi şahsın talebine göre ortodonti açısından istenen destekler doktorlar tarafından sağlanır. Son zamanlarda özellikle birçok kişinin tercih ettiğini söyleyebiliriz. Diş rengi ya da dişlerinin genel görüntüsünden memnun olmayan bireyler, genelde bu yönteme başvurmaktadır.

Porselen Diş Yapımı
Porselen Diş Yapımı

Porselen Diş yapımı Uygulama Aşamaları

Porselen diş yapımı titizlikle takip edilmesi gereken süreçleri de beraberinde getirir. Uygulama aşamalarını şöyle sıralayabiliriz :

 • Öncelikle ana diş ağız yapısı göz önünde bulundurularak ortalama 1 mm kadar tıraşlanır.
 • Daha sonra gerekli ölçülere uygun olarak önceden hazırlanmış protez diş, küçültülmüş dişlerin üzerine oturtulur.
 • Böylece sabit bir protez diş olan protez diş, estetik kaygıların giderilmesini sağlamış olur.

Uygulama sonrasında hedeflenen;

 • Ana dişlerin korunması,
 • Estetik kaygıların giderilmiş olması,
 • Gülümseme estetiğinin sağlanmış olması,
 • Diş çekilmesi sebebi ile oluşan boşlukların doldurulması,
 • Sağlam dişlerin yine diş çekilmesi sebebi ile oluşan boşluklara kaymasının engellenmesi,
 • Çeşitli sebepler ile kırılmış ya da zayıflamış dişlerin güçlendirilmesi,
 • Ağız, çene ve dişin işlevselliğinin doğru orantıda artmasını sağlamaktır.


Porselen diş uygulaması, başlangıçta kolay bir süreçmiş gibi görünse de aslında uzman seçimi ve uygulama öncesi prosedürleri açısından oldukça önem taşıyan bir uygulamadır. Ağız yapınızın değerlendirmesinin yapılması ve doğru ölçümlerin alınmasının yanı sıra, diş ve ağzın takılan protezi de kabul etmesi, sonrasında bir komplikasyon yaşanmaması önemlidir. Uygulamayı kabul ettikten sonra standart yaşam tarzınıza geçiş sürecinizi bilip, buna göre değerlendirme yapmanız şarttır.

Porselen diş tedavisi hakkında bilgi almak için iletişim alanı yada yorum alanından bize iletebilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. merhaba, 23 yaşındayım dişlerimden çok rahatsızım. Hem boşluk olmasından hemde ağız kokusundan kurtulmak istiyorum. iki tarafTada boşluk ve çarpıklığın giderilmesi ve rengin bembeyaz olması bana ne kadara mal olur. Fiyat için bilgi verebilir msinz şimdiden teşekkürelr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here