Porselen Dişin Zararları Nelerdir

Porselen Dişin Zararları

Porselen dişler son 10-12 yılda daha çok tercih edilebilir duruma gelmiştir. Porselen dişin zararları konusunda ilk etapta bir şey söyleme oldukça güç. Zira bugüne kadar yapılan işlemleri göz önünde bulundurursak karşılaşılan çok büyük olumsuzluklar mevcut değil.

Porselen Dişin Zararları
Porselen Dişin Zararları

Porselen Diş Uygulamalarında Sıkıntı Yaratan Unsurlar

Porselen diş uygulamaları genel olarak uygulama esnasında yapılan birtakım yanlış müdahalelerden meydana gelmektedir. Bu sebeple uzman doktor seçimi ve ortodontik destek almak bu konuda büyük önem taşımaktadır. Porselen diş uygulamalarında sıkıntı çıkaran unsurları ya da porselen dişin zararları diyebileceğimiz durumları şöyle sıralayabiliriz :

  • Maliyeti düşürmek maksadı ile kalitesi malzeme kullanılması : Bu işi ucuza yapan doktorlar ile çalışmayı kesinlikle reddetmelisiniz. Öncelikle uygulama konusunda mutlaka çeşitli araştırmaları yapın ve size verilen fazla makul fiyatların nedenlerini sorgulayın. Plastik bazlı porselen kullanımları oldukça yaygındır. Bu tür porselenler hem çok kısa ömürlüdür hem de ağızda koku yapmaktadır.
  • Estetik kaygı : İnsanlar estetik kaygı nedeni ile bu tür bir uygulamaya başvurmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak içinize sinmeyen bir protezin size uygulanmasına asla müsaade etmeyin. Dişinizde kötü duran bir protez, psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize sebep olacaktır.
  • Dişlerin doğal renklerinden farklı bir şekilde görünmesi : Dişlerin doğal duruşu önemlidir. Doğal olmayan bir görüntü size sıkıntı çıkaracaktır. Zirkonyum kaplama tercih ederseniz hem ağrı durumunuz daha az bir seviyeye düşer hem de çürük ve diş taşı oluşumu konusunda daha az şikayetleriniz meydana gelir. Bu sebeple doktorunuza dürüst olun ve kendisinden dürüst yanıtlar talep edin.

Porselen dişin zararları aslında daha çok uzman seçiminden meydana gelmektedir. Doğru doktor ile çalışırsanız ve ucuza kaçmazsanız bu konuda büyük sıkıntılar yaşamanız pek mümkün değildir. Önemli olan yaptıracağınız uygulama öncesinde, uygulama konusunda bilinçlenmek, doğru uzmanlar ile çalışmak ve uygulama öncesi, sonrası gibi durumları doğru değerlendirmektir. Porselen dişler belki estetik anlamda size huzur verecektir; ancak dişlerinizde yaşanan herhangi bir problem ana beslenme organınız konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here