Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir

Düzensiz kanamalar yaşıyorsanız, menopoza girmek üzereyseniz ve yaşınız 50- 60 civarında ise rahim kanseri olabilirsiniz. Bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Ülkemizde görülme sıklığı bakımından dördüncü sırada yer alan rahim kanseri genellikle menopoza yakın dönemlerde ya da menopozu takip eden yıllarda ortaya çıkar.

Hastalık öncelikle rahim ağzı adı verilen bölgede ürer ve sonra tüpler ve yumurtalığa sıçrar. Hastalığın en ileri evresinde lenfatik damarlar yardımı ile üreme  sisteminden çıkarak diğer organlara yayılır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Aile fertlerinden birinde rahim kanseri yaşandıysa risk altındasınız demektir.

Bunun yanında cinsel ilişkiye 20 yaşının altında ve sıklıkla cinsel ilişkiye girilmesi, çok eşli cinsel ilişki yaşanması, partnerin sünnetsiz olması, yeteri kadar C vitamini alınmamış olmasından dolayı bağışıklık sisteminin güç kazanmaması, yeterli beslenme alışkanlığının olmaması, içki ve sigara tüketimi rahim kanseri sebepleri arasında sayılabilir.

Rahim Kanseri Evreleri ve Tedavi Yöntemleri

Rahim kanserinin dört evresi mevcuttur.

  1. Evre : Kanserli hücreler sadece rahimde mevcuttur. Bu evrede tedavi oldukça kolaydır.
  2. Evre : Kanserli hücreler rahimde ve rahim ağzında da gözlenmeye başlamıştır.
  3. Evre :  Yumurtalıklarda, rahim ağzındaki dokularda,ve lenflerde kanser hücreleri görülmeye başlar
  4. Evre : Kanserli hücrelerin diğer organlara lenf ve kanallar yoluyla yayılma evresidir. Tedavinin en  zor olduğu evredir

Kanser hangi bölgenizde olursa olsun ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyileşme oranı yüksek olur. Bu nedenle özellikle aile geçmişinde kanser yaşamış aile büyüğü varsa mutlaka düzenli aralıklarla kontrolden geçilmelidir. Bu kontroller 40 yaşına kadar 2 yılda bir ise 40 yaşından sonra senede bir defa olmalıdır. 

Rahim kanseri ve meme kanserinde hiç doğum yapmamış kadınlar, doğum yapan kadınlara göre daha risk altındadırlar. Bu nedenle doğum yapmamış kadınların düzenli şekilde rahim ve meme kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

Rahim kanseri  tedavisinde öncelikle rahim alınarak tümörün yayılması engellenir. Ameliyat sırasında karın içindeki belirli bölgelerden de parçalar alınır, tüpler ve yumurtalıklar çıkartılır.  

Ameliyat sonrası çıkartılan tüm parçalar değerlendirilmek üzere patolojiye gönderilir. Eğer gerek görülürse hastaya kemotorapi yada hormonal tedaviler uygulanabilir. Bu şekilde kanserin tekrarlanması önlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here