Saç Dökülmesi Hastalık Belirtisi mi

Erkek ve kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de saç dökülmesidir. Daha çok erkeklerde görüldüğü sanılan saç dökülmesi, kadınlarında aynı sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Peki Saç Dökülmesi Bir Hastalık Belirtisi midir? bunu açıklamaya çalışacağız.

Saçlarımızın döküldüğünü nasıl anlarız?

Bir hastalık belirtisidir, farklı sebeplerden dolayı saçların zayıflaması ve incelmesi. Normalde her yetişkinin gün içerisinde en fazla 100 tel saçı dökülmektedir. Bazı durumlarda ise bu sayının üstüne çıkıldığında mutlaka bir doktora başvurmalısınız.


Saçlarınızın döküldüğünü sabahları yastığınıza bakarak, yada duştan sonra taramayla dökülen saçlarını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Saçların fazla dökülmesi kişilerde psikolojik etken bırakmakta. Kişilerin en büyük aksesuarı saçları dır, saçlarımız ise bizim öz güvenimizi
artırmakta. Saçların fazla miktarda dökülmesi tıp dilinde ANDROGENETİK ALOPESİ dir.Diğer bir adlandırılışı ise erkeklerde ERKEK KÖKENLİ KELLİK dir.

Erkeklerde saç çizgisi zaman içerisinde geriye doğru gider ve seyrelmeler kendini gösterir.En sık dökülme şekli ise ön hat denilen saçın üst bölgesidir. Kadınlarda ise bu daha farklıdır, kadınlarda her bölgede dökülmeler görülür.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ BAŞLICA NELERDİR

Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri vardır.

  1. Kadınların saç dökülmesinde en büyük etken ise; Menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, Hamilelik, Trioid hormonların, Stres,ve psikolojik sorunlar gibi hormonal dengeyi bozan durumlardır. Nedenlerin arasında ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinkobiotin eksikliği, diyet yapmak, çeşitli saç hastalıkları (örneğin Seboraid dermotitTinea Capitis adı verilen kafa dersinin mantar hastalıkları gibi), saçların sık sık boyatılması ve fön çektirme de saçların dökülmesine sebep olmakta.
  2. Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri:
    Erkeklerde görülen en yaygın saç dökülme şeklidir, başın üst kısmında başlar ve zamanla ön hat çizgisi kaybolur. Saçlar güçsüzleşir ve incelir. Dökülmelerin başlamasıyla üst kısımda kelleşme oluşur. Dikkate alınmadığında ise bu süreç uzun süre devam eder ve sadece ensede biraz saç kalır. Erkeklerin saç dökülme yaşları son yıllarda 18 yaşa kadar inmiştir. Saçların incelip güçsüzleşmesinin en büyük nedeni ise ANDROJEN HORMONU olan TESTESTERONUN değişim göstermesidir.

TESTESTERON NEDİR?

Testesteron, 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim ile birlikte DİHİDROTESTOSTERONA (DHT) dönüşümüdür. Bu hormonlar sayesinde saçlara sinyaller gönderilir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Testesteron’un erken teşhisi ise saydığımız sebeplerin hepsini yavaşlatır yada durdurur. Erkeklerde saç dökülme oranı ise yüze 80 oranındadır.

3. TİP SAÇ DÖKÜLMESİ VARDIR BUNLAR İSE:

• Tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler
• Tepe Bölgesinde yoğun saç dökülmeler
• Tamamen kellik, tüm kafa bölgesindeki dökülmeler
Saç dökülmesinde dikkat etmemiz husus ise, saçların gündelik dökülme miktarına dikkat etmek. Dökülen saç miktarı gündelik en fazla 100 teli geçmemeli. 100 teli geçen saç dökülmesinde mutlaka bir uzmana başvurulmalı.


Saç dökülmeleri veya kırılmaları yeni başlamış ise bir doktora danışmak gerekir. Doktor muayene sonrası gerek gördüğü takdirde sizden kan tahlilleri isteyecektir. Ayrıca saç analizi yapan cihazlarla saçınız ve saç deriniz de kontrol edilecektir.

Bu tetiklerden sonra saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, PRP kürleri gibi size özel olarak uygulanacak olan tedavi süreci için karar verilecektir. Saç Dökülmesi Bir Hastalık Belirtisi midir? konulu makalemizi okudunuz saçlarınız çok döküldüyse saç ekimi yaptırabilirsiniz. Saç ekimi fiyatları 2017 yazımız size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here